Άρης – ΑΕΚ 59-70: Τον «καθάρισε» μέσα στο «Αλεξάνδρειο»

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε με το... δεξί στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 70-59 της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Basket League! Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο η Ένωση επικράτησε με 70-59 των «κίτρινων» στη Θεσσαλονίκη και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τον Δικέφαλο ήταν ο Μπράις που είχε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κουζμίνσκας, Χαμπ με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους 17 πόντους είχε ο Ντε Τζούλιους και 15 ο Γούντμπερι.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης προηγήθηκε γρήγορα με 9-4 και το δεκάλεπτο τελείωσε στο 17-14. Η ΑΕΚ δεν άφηνε τον αντίπαλό της να ξεφύγει και προηγήθηκε μάλιστα με +5 (19-24) για πρώτη φορά, στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Άρης πήγε μπροστά με 29-26 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Ένωση μπήκε πιο δυνατά, με τον Χαμπ και βρέθηκε στο +6 (34-40), αλλά ο Άρης μείωσε σε 41-44 στο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ ήταν πολύ ανώτερη, προηγήθηκε ακόμη και με +15 (51-66) για να πάρει τελικά τη νίκη με 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70

Άρης (Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 3 (7 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 17 (4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γούντμπερι 15 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5, Άλκινς 3, Τολιόπουλος 7, Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 1, Μποχωρίδης 2, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 4

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χαμπ 10 (2/7 τρίποντα), Νετζήπογλου 5, Κουζέλογλου 5, Γκόλντεν 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 5 (0/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 18 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 12 (4 ριμπάουντ)