Περιστέρι – Άρης 75-71: Νίκη και ονειρικό τελείωμα στην 3η θέση της Basket League

Το Περιστέρι επικράτησε με 75-71 και έκλεισε μια ονειρική σεζόν στην τρίτη θέση της Basket League.

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε μια εκπληκτική χρονιά , τερματίζοντας στην 3η θέση της Basket League, καθώς νίκησε με 75-71 στον αγώνα της 3ης θέσης τον Άρη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβαλε θετικό πρόσημο σε μία τεράστια σεζόν τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη, καθώς έφτασε μέχρι το Final Four του Basketball Champions League που έγινε στο Βελιγράδι.

Χουγκάζ με 16 πόντους και Τόμπσον με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισαν από το Περιστέρι με τον Ράγκλαντ να ακολουθεί με 13 πόντους και 10 ασίστ. Σημαντική και η συνεισφορά του Μήτρου-Λονγκ με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Από τον Άρη ξεχώρισε ξανά ο Τολιόπουλος με 22 πόντους. Ο Μπλούμπεργκς σημείωσε 10 πόντους και ο Κατσίβελης έβαλε άλλους 9 .

Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων της Αθήνας ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με ένα γρήγορο 7-0 πήρε κεφάλι στην αναμέτρηση. Στην συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βασίλης Τολιόπουλος πήρε την μπαγκέτα στην επίθεση του Άρη και έβαλε μπροστά για πρώτη φορά την ομάδα του με 26-25 στο 14′. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στον πόντο και με το Περιστέρι μπροστά στο σκορ με 34-33.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα λάθη του αντιπάλου της και κάλυψε τη διαφορά των έξι πόντων που βρέθηκε πίσω. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να είναι μπροστά με 58-55 και αφού πρώτα είχε προηγηθεί με επτά πόντους.

Στην τελευταία και καταληκτική περίοδο ο Άρης συνέχισε να έχει κεφάλι στο σκορ μέχρι και τα μέσα της τελευταίας περιόδου με 64-61. Εκεί κάπου το Περιστέρι άσκησε πίεση και πέρασε μπροστά με το προβάδισμα στα δύο λεπτά πριν το τέλος με ένα καλάθι του Χουγκάζ που διαμόρφωσε το 70-68. Τελικά το παιχνίδι τελείωσε με το Περιστέρι να νικά με 75-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Μαρινάκης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 35-38, 55-58, 75-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (4/15 σουτ, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πουλιανίτης 3 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Τόμπσον 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 12 (3/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (2), Ξανθόπουλος, Κασελάκης 4, Ρένφρο, Ζούγρης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 22 (2/4 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μπλούμπεργκς 10 (2), Μποχωρίδης, Ντε Σόουζα 4, Ριντ 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 9 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σανόγκο 5 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 9 (2), Περσίδης 5