Κολοσσός Ρόδου – Λαύριο 71-77

Το Λαύριο πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού με 71-77 και ανέβηκε στο 12-6, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την τετράδα!

Με τον Μεΐερ να ηγείται στο σκοράρισμα και τον Μακένζι Μουρ να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο, το Λαύριο επικράτησε 77-71 του Κολοσσού στη Ρόδο, ανέβηκε στο 12-6 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την τετράδα της Basket League. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο, έκαναν ένα σερί 6-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (18-10). Η εικόνα ήταν παρόμοια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να κρατά πάντως τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-30.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο, με τον Λαμπ να φέρνει στα 25:24 το ματς στα ίσια (42-42) και τον Νίξον να απαντά με πέντε σερί πόντους όταν ο Κολοσσός Ρόδου είχε αρχίσει να χτίζει εκ νέου μια διαφορά, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του, περίπου πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Ο Μουρ διαμόρφωσε το 67-73, οι «θαλασσί» μείωσαν σε 71-73 με τον Τζόουνς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-30, 52-48, 71-77.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 7, Σχίζας 4, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 4 (6 ριμπάουντ), Γουέρ 12 (1/7 τρίποντα), Τζόουνς 15 (5/9 δίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Γεωργαλής 3 (1), Σταμάτης, Τσαλπούρης 6 (1), Γιανγκ 13 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 2, Κουζέλογλου 4, Νίξον 11, Λαμπ 18 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γουίγκινς 9, Βεργίνης, Περράκης, Κακλαμανάκης, Μέγιερ 20 91/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Μουρ 13 (9/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).