Λαύριο-Παναθηναϊκός: 94-89 (81-81 κ.δ., vids)

Το Λαύριο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και επικράτησε με 94-89 (81-81 κ.δ) του Παναθηναϊκού στον δεύτερο τελικό της Basket League, έκανε το 1-1 και στέλνει τη σειρά στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα (7/6).

Το Λαύριο κοίταξε τον Παναθηναϊκό στα μάτια και στον δεύτερο τελικό επί του Παναθηναϊκού ήταν αποφασισμένο να πάρει τη νίκη. Και έτσι έγινε.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με πυγμή κατάφερε να επικρατήσει των «πρασίνων» με 94-89 (81-81 κ.δ.) στον Κλειστό του Λαυρίο, έκανε το 1-1 και στέλνει τη σειρά στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα (7/6).

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Όντεντ Κάτας, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (23-10). Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε στη συνέχεια, έφτασε μια ανάσα από τη νίκη αλλά το τρομερό Λαύριο χάρη σε τρίποντο του Κάρτερ στα 8″ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της κανονικής διάρκειας, ο διαιτητής Αναστόπουλος έδωσε φάουλ σε μια φάση που το Λαύριο έκλεψε καθαρά την μπάλα, ενώ στη συνέχεια δεν έδωσε καθαρό επιθετικό φάουλ σε σπρώξιμο του Χεζόνια.

Στην παράταση το Λαύριο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους Χεζόνια και Μπρέι να αστοχούν σε κρίσιμα σουτ και με τους Μουράτο και Κόζι, η ομάδα του Σερέλη έφτασε στο 94-89 κάνοντας το 1-1 στους τελικούς.

Ο Βασίλης Μουράτος (19 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα) και ο Τάισον Κάρτερ (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στη μεγάλη νίκη του Λαυρίου, ενώ ο Παναθηναϊκός, με τους Χεζόνια και Μπρέι να σημειώνουν από 18 πόντους ο καθένας, είχε άσχημα ποσοστά στο τρίποντο (6/27, 22%).

Θυμηθείτε το LIVE και τα στατιστικά του ματς.

Το Λαύριο ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο ξεκίνημα και χάρη σε τρίποντα από τον Κάρτερ και τον Γερομιχαλό έφτασε στο +10 (15-5). Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασιστικοί σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και με 4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 6/7 βολές έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (23-10), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 10 (28-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και με τους Κασελάκη και Μήτογλου μείωσαν στους 5 (30-25), ενώ με δύο σερί τρίποντα του Μπρέι, η ομάδα του Κάτας πήρε το προβάδισμα (30-31). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 41-40, έχοντας 6/18 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 11/13 βολές, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε 11/16 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 9/14 βολές, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα σερί 3-8 την τρίτη περίοδο (43-48), με το Λαύριο να απαντάει με δικό του σερί 5-0 (51-51). Το «τριφύλλι» έφτασε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 10 πόντους (51-61), με την ομάδα του Σερέλη να μειώνει στους 7 με τρίποντο του Μουράτου στο τέλος του δεκαλέπτου (56-63).

Η ομάδα του Κάτας διατήρησε το +7 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως το Λαύριο πέρασε μπροστά με 69-68 με τρίποντο του Γερομιχαλού. Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα (69-72), αλλά και πάλι το Λαύριο απάντησε με τρίποντο του Ντιαλό (72-72). Ο Χεζόνια έβαλε μπροστά ξανά τους «πράσινους» (78-79), αλλά ο Κάρτερ με τρίποντο στα 8» για το τέλος έκανε το 81-81 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Πάντως, στο τελευταίο τρίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, ο διαιτητής Αναστόπουλος δεν έδωσε καθαρό επιθετικό φάουλ σε φάση που σπρώχνει ο Χεζόνια, ενώ νωρίτερα δόθηκε φάουλ σε καθαρό κλέψιμο του Λαυρίου.

Στην παράταση, η ομάδα του Σερέλη αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη, πήρε διαφορά 4 πόντων με τους Μουράτο και Κόζι 1:30″ για το τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος με 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89