Προμηθέας – Λαύριο 77-92

Σούπερ Λαύριο έστειλε τη σειρά με τον Προμηθέα σε πέμπτο ματς (29/5, 20:00)! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφυγε με διπλό 92-77 από την Πάτρα, έκανε το 2-2 και πηγαίνει για τη μεγάλη ανατροπή και πρόκριση στους τελικούς, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Όταν ο Προμηθέας προηγήθηκε με 2-0 στη σειρά με το Λαύριο πολλοί ίσως να πίστεψαν ότι έρχεται σκούπα και εύκολη πρόκριση των Πατρινών στους τελικούς. Δεν υπολόγισαν όμως στην ψυχή και την ποιότητα που έχει φέτος η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που με το 92-77 μέσα στην Πάτρα έκανε το 2-2 στη σειρά και περιμένει πλέον στην έδρα της το Σάββατο (29/5, 20:00) τον Προμηθέα σε πέμπτο ματς όπου θα κριθούν τα πάντα.

Καταπληκτική εμφάνιση για τους νικητές από τον Κάρτερ που σταμάτησε στους 29 πόντους έχοντας και 5 ασίστ ενώ από 15 είχαν οι Κόζι και Ντέιβις. Για τον Προμηθέα ο Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους και ακολούθησαν τα αδέρφια Γκραντ με 15 (Τζέριαν) και 11 πόντους (Τζεράι).

Ο Προμηθέας είχε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (10-5) και το διατήρησε σε όλη την πρώτη περίοδο (23-19). Το Λαύριο όμως άρχισε να παίρνει σταδιακά το πάνω χέρι στο ματς, προηγήθηκε με +3 (28-31) στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και χάρη σε ένα buzzer beater του Μουράτου, πήγε στα αποδυτήρια με +7 (36-43).

Ένα 12-2 των γηπεδούχων τους έφερε μπροστά στο σκορ με 48-45, το Λαύριο όμως απάντησε με δικό του 15-2 και ξέφυγε με +8 (52-60) στο 27′. Στα επόμενα λεπτά ο Προμηθέας μάζεψε τη διαφορά για το 60-63 της περιόδου. Ο Τζέριαν Γκραντ μείωσε στον πόντο (65-66), το Λαύριο με ένα 7-0 ξέφυγε και πάλι με +8 (65-73) και κάπου εκεί ουσιαστικά κλείδωσε το ματς φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 92-77 που οδηγεί τη σειρά σε πέμπτο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92

Προμηθέας-Λαύριο 77-92