Μεσολόγγι – Λαύριο 75-79

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε στο Αγρίνιο με 79-75 και συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στη φετινή Basket League.

Με το διπλό στις αποσκευές του επιστρέφει από το Αγρίνιο το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στους γηπεδούχους, που παλεύουν για την σωτηρία τους, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-75 για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Ντιαλό και Μουράτος, που είχαν από 11, αλλά και ο Κόζι, που σταμάτησε στους 10. Από τους ηττημένους, 19 πόντους είχε ο Σαχπατζίδης και 17 ο Γκότσερ.

Αυτή ήταν η 14η νίκη για το Λαύριο, ενώ αντίθετα το Μεσολόγγι έπεσε στο 4-14. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου «βυθίστηκε» ακόμα περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας της Basket League, με την προτελευταία Λάρισα να έχει ρεκόρ 5-12.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-4 και λίγο αργότερα με 16-8, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-18). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου το Λαύριο κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ και άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά. Μάλιστα, η ομάδα του Σερέλη βρέθηκε ακόμα και στο +12, μετά το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου (37-25), αλλά ο Λόρενς μείωσε στους 6 (41-35), με τον Ντιαλό να διαμορφώνει το 43-35 του πρώτου ημιχρόνου.  Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με το Λάυριο να διατηρεί διψήφιες διαφορές και το Μεσολόγγι στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώνει στους 8 (64-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (68-69), αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 βρέθηκαν μπροστά με 68-76. Ο Σαχπατζίδης μείωσε σε 72-76, 1:18’’ πριν το τέλος, με τον Λαύριο όμως να παραμένει ψύχραιμο και μέσα από την άμυνά του να φτάνει στη νίκη με 79-75

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 3 (0/5 σουτ, 3/3 βολές), Γκότσερ 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάιονς 12 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντέιβις 10, Σαχπατζίδης 19 (8/10 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6, Ναούμης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 4, Γράβας 2, Σταματογιάννης 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 16 (2), Μουράτος 11 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντιαλό 11 (4/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ντέιβις 3 (1), Γερομιχαλός 2, Κόζι 10 (2/8 τρίποντα), Σάβατζ 5 (1), Περσίδης 1, Ανοσίκε 9, Βουλγαρόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 5 (1)