Λαύριο – Περιστέρι 88-71

Το Λαύριο πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και με ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με σκορ 88-71 επί του Περιστερίου.

Τα φοβερά «μωρά» του Χρήστου Σερέλη συνεχίζουν να αποδίδουν εξαιρετικά για το Λαύριο, το οποίο επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με σκορ 88-71, για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η τελευταία περίοδος ήταν αυτή που τους έδωσε τη νίκη απέναντι στους αντιπάλους τους, τρέχοντας ένα επιμέρους 20-8.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Βασίλης Μουράτος που τελείωσε τον αγώνα έχοντας 17 πόντους και 9 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 16 πόντους και 6 τελικές πάσες.

Στο πρώτο ημίχρονο το Λαύριο κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά την οποία διατηρούσε, ακόμα και όταν το Περιστέρι μπόρεσε να ισορροπήσει το ματς και παραμείνει κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-36.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έβγαλαν αντίδραση και προσπάθησαν να πλησιάσουν κι άλλο, ώστε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στον αγώνα.

Το σύνολο του Χρήσου Σερέλη όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 20-8, με τρομερό μπάσκετ και ενέργεια κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 7, Μουράτος 17 (0/4 τρίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Ντιαλό 14, Ντέιβις 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 12 (4/7 τρίποντα), Σάβατζ 13 (3/5 τρίποντα), Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 8 (7 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 16 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 14 (2/7 τρίποντα), ΜακΛιν 4, Τζόουνς 11 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Σκορδίλης 6, Τσαϊρέλης 7 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 3, Τόλα, Καράμπελας, Γκουτιέρεζ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).