Αρης – Λαύριο 89-94

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 94-89 του Αρη στο Αλεξάνδρειο και με 10 νίκες σε 14 ματς βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας – Τελευταία η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 4-9!

Την εντυπωσιακή του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζει το Λαύριο.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέρασε νικηφόρα και από το Αλεξάνδρειο, επικρατώντας του Αρη με 94-89 για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή τη νικη μάλιστα έφτασε τις 10 σε 14 ματς στη φετινή διοργάνωση και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε στον πάτο με ρεκόρ 4-9.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντιαλό με 23 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Γερομιχαλός και Κάρτερ, που πέτυχαν από 17, αλλά και ο Κόζι με 10. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μάριο Τσάλμερς με 21 πόντους, ενώ ο Μάριο Λιτλ είχε 17.

Ο Αρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Μάριο Τσάλμερς προηγήθηκε με 10-4. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με τρίποντα των Κάρτερ, Σάβατζ και Γερομιχαλού έφεραν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι (14-17). Το πρώτο δεκάλεπτο πάντως ολοκληρώθηκε με τον Αρη να έχει το προβάδισμα με 18-17.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το Λαύριο έτρεξε ένα σερί 7-3 και βρέθηκε μπροστά με 24-21, ενώ λίγο αργότερα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε με 29-23. Ο Αρης όμως απάντησε άμεσα, με τον Μιλόσεβιτς να βγαίνει μπροστά και να πετυχαίνει οκτώ πόντους, με τους οποίους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-34. Το Λαύριο με ένα επιμέρους 11-2, όμως, στο τελευταίο 1.5 λεπτό έκανε την ανατροπή και έκλεισε το ημίχρονο με 45-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο πάτησε… γκάζι και στο 24’ βρέθηκε στο +10 (57-47), αλλά ο Μάριο Τσάλμερς δεν… παραδόθηκε. Πέτυχε 12 πόντους, «κουβάλησε» την ομάδα του και τη διατήρησε στο παιχνίδι, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 67-60 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Αρης προσπάθησε να μειώσει, αλλά το Λαύριο είχε την ψυχραιμία και βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν. Μέχρι το 39’, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφεραν να μειώσουν σε 87-83. Οι βολές του Κάρτερ (89-83) έδωσαν πνοή στην ομάδα του Σερέλη και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι, με τον Κόζι λίγο αργότερα να γράφει το τελικό 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-77, 89-94