Κολοσσός Ρόδου – Λαύριο 77-62

Τη πρώτη του νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός που κέρδισε το Λαύριο στη Ρόδο με 77-62. Πρώτο φετινό παιχνίδι στο πρωτάθλημα για τους φιλοξενούμενους εξαιτίας του κορωνοϊού.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο (20-22), αλλά και μέχρι το πέρας του α’ μέρους πήγαιναν χέρι-χέρι (38-39). Κολοσσός Ρόδου και Λαύριο έδιναν πραγματική «μάχη» μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο λόγος είναι πως η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άντεξε μέχρι τα πρώτα 30 λεπτά και εν συνεχεία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων οι οποίοι ήταν μπροστά στον τομέα των ριμπάουντ (41-22), γεγονός που τους επέτρεψε να πάρουν πιο άνετα τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολοσσού μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ με στόχο να… κλειδώσουν το θετικό αποτέλεσμα και το έκαναν. Γκόινς και Άντριτς σκόραραν για να δώσουν στην ομάδα τους προβάδισμα δέκα πόντων στα πρώτα λεπτά της δ’ περιόδου και έχοντας ως MVP τον αδερφό του Ενές Καντέρ, Κερέμ Καντέρ η ομάδα της Ρόδου έφτασε στο ροζ φύλλο.

Ο Τούρκος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ και αναμφίβολα ήταν ο παράγοντας «Χ» του ματς, ωστόσο καταλυτικός για το σύνολο του Ηλία Καντζούρη ήταν και ο Βασίλης Ξανθόπουλος που βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρτις 10 (2/8 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς 15 (4/6 τρίποντα), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Τούμπα 4 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Καμαριανός 3, Ξανθόπουλος 4 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λιάπης 2, Μπιλλής 3 (1), Ζάρας 4, Γκόινς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ),

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 8 (2), Άλστον 11 (3), Ντιαλό 4, Ντέιβις 19 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γερομιχαλός 9 (1), Κάρτες 6 (1), Σάβατς, Λεγκίκας 3 (1), Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62