Τρίκαλα – ΑΕΚ 71-82

Η ΑΕΚ έκανε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και έκαμψε την αντίσταση των μαχητικών για 30' Τρικάλων, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα. Στο 8-6 ανέβηκε η Ένωση. στο 3-11 έπεσαν οι γηπεδούχοι.

Το δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» πανηγύρισε στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ, η οποία πέρασε με 82-71 από την έδρα των Τρικάλων και άφησε πίσω της την ήττα από την Στρασμπούρ για το Basketball Champions League.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Βασίλη Καββαδά (16π., 9 ριμπ. σε 13′), σημαντική βοήθεια από Μαυροειδή (13π., 6 ριμπ.) και Γκριν (12π., 5 ριμπ., 4 ασίστ) για την Ένωση. Η τριάδα Τζόουνς (13π.), Τέιμς (12π.) και Λούντζης (12π.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα (16-11, 7′) και την Ένωση να απαντάει άμεσα και να προηγείται με 20-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η είσοδος του Καββαδά στο ματς βοήθησε την ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ (32-39, 17’), όμως ο Μιχάλης Λούντζης κράτησε τα Τρίκαλα κοντά και με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 40-45, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες, με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκουν τελικά λύσεις από τους Μαυροειδή και Τζέιμς (47-55, 26′) και με καλάθι του Γκριν να φτάνουν στο +10 (52-62, 27′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Τζόουνς να βγαίνει μπροστά μείωσαν σε 59-64 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβασαν άμεσα τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (60-70, 33′) και έφτασαν και στο +14 (64-78, 36′) με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα. Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο του ματς και έφτασε με σχετική άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα με 82-71.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-6 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, ενώ τα Τρίκαλα έπεσαν στο 3-11 και παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-45, 59-64, 71-82.