Ολυμπιακός – Μαρσίν 67-81: Το πάλεψαν κόντρα στις ισχυρές Τουρκάλες οι «ερυθρόλευκες»

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού ήταν ανταγωνιστική απέναντι στην πολύ δυνατή Μερσίν, ωστόσο ηττήθηκε με 81-67 για την 3η αγωνιστική της Euroleague Women.

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες στην Euroleague Women γνώρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος ήταν πλήρως ανταγωνιστικές για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην Μερσίν που θεωρείται ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, ωστόσο τελικά γνώρισε την ήττα με 81-67, με το επιμέρους 11-21 της τρίτης περιόδου να κρίνει στην ουσία το αποτέλεσμα.

Κορυφαία για την ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν η Ιβάνα Ράτζα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ακολούθησε η Χέμπε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Απίθανο ματς από τη Νατάσα Χάουαρντ για την Μερσίν με 35 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συγκέντρωση και καλή εμφάνιση από τις «ερυθρόλευκες», 36-39 το ημίχρονο!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί καλά στην άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, έχοντας 54%, με 6/11 δίποντα. Η Μερσίν οδηγούσε στο σκορ, όμως οι «ερυθρόλευκες» ήταν κοντά και δεν τις επέτρεψαν να ξεφύγει. Με καλάθι της Ράτζα, διαμορφώθηκε το 8-9 στα 3:24, ενώ η Λάμπερντ, με τρίποντο, ισοφάρισε σε 11-11, στα 2:55. Από ασίστ της Χέμπε στη Χριστινάκη, οι πρωταθλήτριες μείωσαν σε 13-16, στα 52 δευτερόλεπτα, ενώ στη συνέχεια, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Η Χριστινάκη βρήκε ωραία την Χέμπε μέσα στη ρακέτα και εκείνη, με λέι απ, διαμόρφωσε το 15-18 (0:10), με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενες ανέβασαν «στροφές» και με ένα 6-0, έφτασαν στο 15-24, μέχρι τα 8:43, για να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ ο Θάνος Νίκλας. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με 4-0 σερί, που προήλθε από τα μακρινά σουτ της Χέμπε και της Λάμπερτ, για το 20-24 (8:01). Η Χάουαρντ, με λέι απ, σημείωσε το 20-26, αλλά η Ράτζα, με εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ, ευστοχώντας και στη συμπληρωματική ελεύθερη βολή, μείωσε σε 23-26, με τη Χέμπε να πετυχαίνει το 25-28 στη συνέχεια (6:23).

Ακολούθησε ένα 5-0 σερί των φιλοξενούμενων, χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 25-33, μέχρι το 4:58, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αφού με δυο εύστοχες βολές της Τόμπιν και ένα τρίποντο της Κολλάτου, μείωσε σε 30-33 (3:46). Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0, με καλάθι της Χέμπε, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά για το 32-33 (2:33). Η Μερσίν, με ένα νέο γρήγορο 5-0, αύξησε ξανά στο +6 τη διαφορά, για το 32-38. Στο χρόνο που απέμεινε, ο Ολυμπιακός, με καλάθι της Πυλακούτα (40’’) και της Ράτσα (13’’), μείωσε στους τρεις πόντους τη διαφορά για το 36-39, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Πίεσε η Μερσίν, συνέχισε να «παλεύει» ο Ολυμπιακός

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το τρίποντο της Σάμουελσον (36-42), η Τόμπιν μείωσε σε 38-44, όμως το νέο τρίποντο των φιλοξενούμενων, με την Αραούχο, τους έδωσε για πρώτη φορά τον «αέρα» της διψήφιας διαφοράς, για το 38-49 (7:53). Ακολούθησε το 38-51, με την Χέμπε να απαντάει για το 40-51, στο σημείο που η τουρκική ομάδα είχε αυξήσει την πίεση της στην άμυνα και την ταχύτητα στην επίθεση. Η Ράτζα, με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό, πέτυχε το 42-53 (5:41), με την Λάμπερτ να ρίχνει τη διαφορά στους εννιά πόντους, γράφοντας το 47-56, στα 49 δευτερόλεπτα. Στον υπολειπόμενο χρόνο, η Μερσίν έτρεξε ένα 7-0, για να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 47-63.

Με τρίποντο της Καρλάφτη για το 50-63, άνοιξε η τελευταία περίοδος και μέχρι τα μέσα της, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 58-70, με καλάθι της Χέμπε, ενώ η Χριστινάκη, με λέι απ, σημείωσε το 60-70, 5:18 πριν τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκες» δεν τα παράτησαν, ωστόσο η Μερσίν δεν επέτρεψε την περαιτέρω μείωση της διαφοράς, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 67-81, με τρίποντο της Ράτζα στην «εκπνοή».

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-39, 47-60, 67-81