Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-78: Κυρίαρχοι οι Ερυθρόλευκοι στο Rising Stars

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα εφήβων του Ολυμπιακού πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 78-65 για την 3η αγωνιστική του Rising Stars.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής που φιλοξενήθηκε στο ΚΓ «Ανδρέας Παπανδρέου». Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική επικράτησε 78-65 του Παναθηναϊκού με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πλέον στο 2-1.

Μετά τα πρώτα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βρίσκουν το ρυθμό τους στο παρκέ. Μέτρησαν τέσσερα λάθη σε τρία λεπτά αλλά πήραν το προβάδισμα στη συνέχεια για να φτάσουνε το 12-18 στο δεκάλεπτο.

Ο Μπουρνελές έγραψε το 19-26 (13’15’’), αλλά Μπούσμπουρας και Μάντσιτς μείωσαν για τον Παναθηναϊκό (25-26, 15’30’’). Η απάντηση ήταν άμεση από τους Πειραιώτες που έδωσαν διψήφια τιμή στην διαφορά (29-39, 18’40’’).

Ο Ολυμπιακός κράτησε σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης (47-60, 28′) με τον Παναθηναϊκό να επιχειρεί να επιστρέψει στην τελική ευθεία. Μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 5-0 (54-60, 31’30”) με τους “ερυθρόλευκους” να απαντούν με το δικό τους 5-0 (54-65, 33’20”).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, έφτασαν στο +16 (62-78, 38’20”) με τον Φυλακτάκη να ευστοχεί σε καθοριστικά σουτ και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 65-78.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-39, 49-60, 65-78

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Μπίνης 4, Μπούσμπουρας 17, Παπανικολάου, Τσακίρης 7 (1), Μάντσιτς 6 (1), Καραμούζης 3 (1), Καράγκουτης, Βασιλειάδης 3, Τάσκος 7 (1), Γεώργας 18 (3), Βοκοτόπουλος

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 10 (1), Μπέκας 5 (1), Νόττας, Αγγελόπουλος 3 (1), Παπασταθόπουλος 4, Βαρδής 2, Γουάνγκ 2, Αντωνίου 6, Γκίκας 18, Παυλόπουλος 9 (12ρ.), Κοκολιός 2, Φυλακτάκης 17 (3)