Τραπάνι Σαρκ – Ολυμπιακός 90-95: Ο Πίτερς «σκότωσε» τους Ιταλούς και τώρα… Super Cup

Με τον Άλεκ Πίτερς να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο 36" πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός νίκησε την Τραπάνι με 95-90, έκλεισε νικηφόρα τα φιλικά και τώρα στρέφει την προσοχή του στον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην Ιταλία για να κλείσει τα φιλικά του ενόψει της νέας σεζόν, με τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν τη νίκη με 95-90 κόντρα στην Τραπάνι και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη διεκδίκηση του πρώτου τίτλου της σεζόν, του Super Cup.

Σε ένα παιχνίδι που αποτέλεσε τελικά ένα δυνατό τεστ για τους Πειραιώτες, ο Άλεκ Πίτερς με ένα μεγάλο σουτ περίπου 36″ πριν το φινάλε του αγώνα, έβαλε της βάζεις ώστε οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από τη γειτονική χώρα.

Κορυφαίος για τους Ερυθρόλευκους ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Φιλίπ Πετρούσεφ (13π), Τόμας Γουόκαπ (12π) και Εβάν Φουρνιέ (10π). Από την άλλη πλευρά, ο Ρόμπινσον σταμάτησε στους 25 και ο Νότε στους 16 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να… βομβαρδίζουν από μακριά τα καλάθια με αποτέλεσμα το σκορ να πάει αρκετά ψηλά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-10 στο 3′ έχοντας πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ, ενώ η Τραπάνι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα στο 7′ με το 19-17. Οι Ιταλοί διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, με τους Ερυθρόλευκους να είναι μία… ανάσα από την αντίπαλό τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-24 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε καλύτερος στο αμυντικό κομμάτι και πήρε άμεσα το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα και στο +6 (33-27) στο 13′. Η απάντηση της Τραπάνι ήταν άμεση πλησιάζοντας στον έναν έπειτα από ένα σερί 5-0 για το 33-32 στο 14′. Πάντως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν τις λύσεις και βρέθηκαν στο +5 (37-32) στο 15′. Στη συνέχεια Νότε και Ρόμπινσον έκαναν τα πάντα για βάλουν σε θέση οδηγού τους Ιταλούς, όμως ο Γουόκαπ κρατούσε τον Ολυμπιακό με συνεχόμενα τρίποντα όντας ασταμάτητος, κρατώντας τους Ερυθρόλευκους στο +5 με το 49-44 στο 18′. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ελληνική ομάδα να είναι μπροστά με +3 (51-48).

Με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε το… όπλο του και με επτά συνεχόμενους πόντους έφερε τους Ερυθρόλευκους για πρώτη φορά στο +8 με το (58-50) στο 21′. Η Τραπάνι όμως αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 13-2 όχι μόνο πλησίασε, αλλά πέρασε και μπροστά με 63-60 στο 24′. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα επιμέρους 8-3 που τον έφερε στο +2 (68-66) στο 26′ με συνεχόμενα καλάθια του Βεζένκοφ. Ένα 4-0 έδωσε στους Ιταλούς τα ηνία με το 70-68, όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 με το 73-70.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρέθηκαν εκ νέου στο +8 (80-72) στο 33′ χάρη στις βολές του Φουρνιέ. Ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα και έφτασε στο +6 (90-84) στο 38′ με ένα σουτ του Λαρεντζάκη. Η Τραπάνι αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε σε 90-90 στο 39′. Ο Πίτερς όμως με σουτ του αγώνα 36″ πριν το τέλος έκανε το 93-90 και ο Βεζένκοφ με δύο βολές διαμόρφωσε το 95-90 για τη νίκη των Ερυθρόλευκων.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-51, 70-73, 90-95

ΤΡΑΠΑΝΙ (Ρέπεσα): Χόρτον 13, Νότε 16, Ρόμπινσον 25, Ροσάτο 5, Αλιμπέγκοβιτς 10, Γκάλογουεϊ 8, Πετρουτσέλι, Γιεμπόα 13, Τζεντίλε, Παλούτσι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12, Γουίλιαμς-Γκος 2, Ράιτ 5, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης 3, Βιλντόσα 7, Βεζένκοφ 23, Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 7, Πίτερς 10, Πετρούσεφ 13 , Φουρνιέ 10