Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και «λύγισε» στο τέλος τη Μπεσίκτας (85-74)

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 85-74 της πανίσχυρης Μπεσίκτας σε φιλική αναμέτρηση στο ΣΕΦ

Πραγματοποιώντας κατά διαστήματα πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 85-74 της Μπεσίκτας στο δεύτερο δυνατό φιλικό με την ισχυρή και πιο έτοιμη Τουρκική ομάδα στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας που αγωνίστηκαν χωρίς της Τόμπιν, Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου, με όπλο την εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασαν στην τελική επικράτηση επί της Μπεσίκτας, η οποία ολοκλήρωσε την προετοιμασία της, αφού παίζει την προσεχή εβδομάδα στα προκριματικά της Euroleague.

Το δεύτερο δυνατό φιλικό των ερυθρολεύκων είχε διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει ιδανικά την αναμέτρηση, αφού έτρεξε ένα επιμέρους 32-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων η πρώτη σκόρερ Ιβάνα Ράτζα με 20 πόντους (και 3 τρίποντα) και ακολούθησαν η Χριστινάκη με 16, η Χέμπε με 14, η Πηλακούτα με 10 και Λάμπερτ με 8 (και 2 τρίποντα).

Από κει και πέρα, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο φιλικό με την Μπεσίκτας, με την Ράτζα να οδηγεί στο σκοράρισμα φτάνοντας στο 9-1 (4’). Τη σκυτάλη πήραν οι Χριστινάκη και Πηλακούτα που πρόσφεραν λύσεις στο σκοράρισμα, αυξάνοντας στο +9 τη διαφορά, για το 19-10 στο 8’. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 21-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά οι ερυθρόλευκες πάτησαν… γκάζι στο ξεκίνημα της δεύτερης και πήγαν ξανά στο + 9 (28-19) μετά το κλέψιμο και καλάθι της Κολλάτου.

Στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε με την Μπεσίκτας να αντιδράει και με ένα 12-0 σερί να ανατρέπει την κατάσταση φτάνοντας στο 31 -28 (16’), για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 35-43, υπέρ της τουρκικής ομάδας. Το σκηνικό αυτό διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο, με την Μπεσίκτας να οδηγεί για το 39-47 (23’), το 46-56 (27’) και το 53-62 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Η εικόνα άλλαξε στην τελευταία περίοδο καθώς οι ερυθρόλευκες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Έτσι το 56-65 (32’) μετατράπηκε σε 61-65 με το καλάθι της Ράτζα (34’). Η Μπεσίκτας διατήρησε προσωρινά τον έλεγχο για το 64-70 (35’), όμως η άμυνα ζώνης με βοήθειες που επέλεξε ο προπονητής του Ολυμπιακού ως το φινάλε του ματς λειτούργησε καταλυτικά.

Με πρωταγωνίστρια την Χριστινάκη οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προσπέρασαν στο σκορ με 71-70, 4:24 πριν το τέλος. Η Μπεσίκτας ξαναπήρε το προβάδισμα με 74-71 (3:27) όμως η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στα κορίτσια του Θάνου Νίκλα. Με δυο διαδοχικά τρίποντα από Λάμπερτ και Ράτζα, και σερί 14-0 ως τη λήξη ήρθε η επικράτηση με το τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-43, 53-62, 85-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Λάμπερτ 8( 2), Χριστινάκη 16 (1), Ράτζα 20 (3), Χέμπε 14 (1), Πηλακούτα 10, Κολλάτου 2, Σύρρα 7, Καρλάφτη 6 (2), Δίελα 2.