Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 89-74: «Κόκκινο πάρτι» και +15!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 89-74 του Παναθηναϊκού και έμεινε μόνος του στην κορυφή της Α1 - Σπουδαία εμφάνιση από τις πρωταθλήτριες Ελλάδας που μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς - Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε ο Παναθηναϊκός

Το ντέρμπι «αιωνίων» βάφτηκε κόκκινο. Ο Ολυμπιακός με σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με σκορ 89-74 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Απόλυτα κυρίαρχες στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκες», μόνο στο α’ μέρος άντεξαν οι πράσινες. Πλέον, ο Ολυμπιακός είναι μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας με 7/7 νίκες, ενώ ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του ήττα για φέτος (6-1).

Καλύτερα στο ματς ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 11 πόντους διαφορά στα πρώτα οκτώ λεπτά (6-17). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε όμως, πίεσε σε όλο το γήπεδο τον Παναθηναϊκό και μείωσε με Σταμολάμπρου και Γκούσταφσον στους 5 πόντους (12-17). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-19 χάρη σε καλάθι της Σύρρα στην τελευταία επίθεση.

Αυτή η βελτίωση της αγωνιστικής εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους», μάλιστα, να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ 6:21 πριν τη λήξη του ημιχρόνου (23-21). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός όμως, με το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να γράφει 22-19 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 38-38. Απόλυτο ντέρμπι δηλαδή!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως «μίλησε» η ποιότητα των πρωταθλητριών Ελλάδας και ειδικότερα των Σταμολάμπρου, Γκούσταφσον. Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει διαφορά και στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασε να προηγείται με +8 (52-44). Ο Παναθηναϊκός μείωσε προσωρινά σε 54-49 έχοντας ως κύρια εκφράστρια στην επίθεση την Πότερ, αλλά με την Γκούσταφσον να κυριαρχεί στη ρακέτα ο Ολυμπιακός ξέφυγε και… εκτόξευσε τη διαφορά έως και το +16 (65-49) προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν κινδύνεψαν ποτέ και τελικά επικράτησαν με 89-74, όντας απόλυτα κυρίαρχες στο ντέρμπι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14 (2), Σταμάτη 7 (2), Αγιούσο 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σπυριδοπούλου 6, Σύρρα 4, Γκούσταφσον 23 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 10 (6 ασίστ), Διέλα, Σουκ 15, Βαμβακά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Ριντ 17 (7 ασίστ), Κωτούλα, Παυλοπούλου 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πότερ 24 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σωτηρίου 2, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9 (1), Κάρτερ 6 (1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/44 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 31 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/45 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 12/16 βολές, 27 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη