Μπακς – Τζαζ 117-100

Oι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Γιούτα Τζαζ με 117-100, χάρη στη νέα εκπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει σπουδαία εμφάνιση, σημειώνοντας 37 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ, οι Μπακς επικράτησαν των Τζαζ με 117-100.

Οι Μπακς ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς κόντρα στους Τζαζ με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει στο +10. Η ομάδα της Γιούτα στη συνέχεια πλησίασε, αλλά τα «ελάφια» είχαν τον τρόπο να βρουν και πάλι το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και να κλείσουν το ημίχρονο στο +9.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Kιντ ήταν σοβαρή κράτησε τη διαφορά και με επί μέρους σκορ 32-24 καθάρισε το ματς και πήρε την 15η φετινή νίκη.

Κορυφαίος φυσικά ηταν ο Γιάννης που είχε 37 πόντους (13/21δίποντα, 1/1τρίποντα, 8/9βολές), 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ οι Μίντλετον και Μπλέντσο συμπλήρωσαν ιδανικά τον Greek Freak πετυχαίνοντας από 20 πόντους.

Από την άλλη για τους Τζαζ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γκόμπερτ και Μπαρκς, τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους.