Φοίνικας Σύρου – Παναθηναϊκός 3-1

Ο Φοίνικας Σύρου στον τελευταίο αγώνα του 2017 για την Volley League επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού εντός έδρας κλείνοντας με τον πλέον ιδανικό τρόπο της υποχρεώσεις του για το πρώτο μισό της σεζόν

Με πρώτους σκόρερ τους Μπόγιαν Γιορντάνοφ και Φραν Πέτερλιν ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στον εξ αναβολής αγώνα για την 10η αγωνιστική.  Ο Φοίνικας ανέβηκε έτσι στους 18 βαθμούς και στην 3η θέση μαζί με τον Ηρακλή Χαλκίδας, ενώ ο Παναθηναϊκός υποχώρησε την 10η θέση με 8 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μονάχα το τρίτο σετ και κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός σε άλλα δύο (1ο και 4ο). Ο Φοίνικας όμως ήλεγχε τον αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε αυτή τη νίκη… λουκούμι για το τέλος του πρώτου μέρους της σεζόν!

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 9-9 και ξέφυγε 13-9. Διαφορά που διατηρήθηκε ως το τέλος. Το 2ο σετ ήταν το πιο… ξεκούραστο για τους γηπεδούχους (25-13) αλλά στο τρίτο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τρεις πόντους του Ανδρεόπουλου και σερί 6-0, ξέφυγε 16-10. Οι πράσινοι διατήρησαν την διαφορά και πήραν τελικώς το σετ με 25-19 μειώνοντας σε 2-1.

Ο Πέτερλιν και ο Γιορντάνοφ στην επίθεση σε συνδυασμό με τα μπλοκ του Γάτση στην άμυνα έδωσαν στον Φοίνικα το τέταρτο σετ και την νίκη με το επιβλητικό 25-11.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Παπακοσμάς.