CEV Champions League : Σασταμάλα – ΠΑΟΚ 3-2

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο CEV Champions League ο ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Σασταμάλα.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του CEV Champions League ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν εκτός έδρας με 3-2 σετ από την φινλανδική Σασταμάλα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, πήραν προβάδισμα 6 πόντων (21-15) και δεν δυσκολεύτηκαν να κατακτήσουν το πρώτο σετ (25-19). Στο δεύτερο σετ η ομάδα του ΠΑΟΚ αντέδρασε και παρόλο που βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (19-14), κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (27-29). Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν καλή εικόνα και προηγήθηκαν με 3 (13-16), όμως οι Φινλανδοί αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και ισοφάρισαν (18-18). Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον ΠΑΟΚ τελικά να εκμεταλλεύεται μία κακή επίθεση των γηπεδούχων και να παίρνει το σετ (33-35).

Δραματικά εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και πάλι στο σκορ με την ελληνική ομάδα να κάνει λάθος αυτή τη φορά και να στέλνει το ματς στο τάι-μπρέικ (25-23). Στο τελευταίο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα η Σασταμάλα να πανηγυρίσει την νίκη (15-11, 3-2 σετ) που ήταν και η πρώτη της στο CEV Champions League.

Τα σετ: 25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σίβουλα 28 (23/44 επ., 5 άσσοι), Κάρμοντι 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Καούρτο 13 (10/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάντμπεργκ 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 5% άριστες), Έσκο 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούναρι 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 15% άριστες) / Ρίνγκσεϊς (λ, 79% υπ. – 31% άριστες), Σίκονεν.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/9 επ.), Βάλκιερς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 19 (14/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 14% άριστες), Γκιόν 31 (26/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 44% υπ. – 10% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. – 0% άριστες), Παντακίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 1 (άσσος), Σακόγλου 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).