Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2

Ένας τρομερός Ολυμπιακός στο τάι μπρέικ επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στο Μελίνα Μερκούρη κι έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Με κορυφαίους τους Οϊβάνεν (18π.) Αλεξίεφ (16π.) και Μπέμε (13 π.) και τεράστια ενέργεια στο τάιμ μπρέικ, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ (3-2) στον πρώτο τελικό της Volley League και έκανε το πρώτο βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά το 2014. Απίστευτο παιχνίδι στο Μελίνα Μερκούρη με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται δύο φορές και τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν, με το παιχνίδι να κρίνεται τελικά στο τάιμ μπρέικ… εκεί, που οι γηπεδούχοι εντυπωσιακότατοι έφτασαν με ψυχραιμία στη νίκη!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με φόρα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με τον Μπέμε (3-2) και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν στο 8-4 και στο δεύτερο, 16-9. Ο Πετρέας ήταν εξαιρετικός στο μπλοκ, το ερυθρόλευκο σερβίς προσέφερε πολύτιμους πόντους, ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε πολλά λάθη, είχε αδυναμία στο σερβίς έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με χαρακτηριστική άνεση. Μοναδικό διακριθείς για τους φιλοξενούμενους ο Ουσίκοφ (τελείωσε το παιχνίδι με 23 π.).

Με τον Πετρέα στο σερβίς οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο σετ, προσέκρουσαν όμως στο… μπλοκ του ΠΑΟΚ ο οποίος μπορούσε να υπολογίζει και στον Κουμεντάκη (οποίος στο πρώτο σετ δεν είχε ούτε πόντο) που μπήκε για τα καλά στην επιθετική τους εξίσωση. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήγε προηγούμενος στο σκορ τόσο στο πρώτο (8-7), όσο και στο δεύτερο (16-12) τεχνικό τάιμ άουτ με τον Ουσίκοφ να μοιάζει ασταμάτητος. Η λάθος επίθεση του Αλεξίεφ έκανε το 20-14 για τον ΠΑΟΚ που  με άσσο του Βάλκιερς ισοφάρισε σε 1-1.

Ο κόσμος στο γήπεδο έδωσε ώθηση στην ομάδα του Μουνιόθ στο τρίτο σετ, κυρίως μετά από μία λανθασμένη υπόδειξη του διαιτητή που κόστισε την κόκκινη κάρτα στον Πετρέα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει διαφορά δύο πόντων (10-8). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα σε 10-10 και ξεκίνησε να χτίζει μια διαφορά (15-11) με τον Δικέφαλο να αντιδρά και να ισοφαρίζει. Εκεί ανέλαβε ο Μπέμε και οι άσσοι του που διαμόρφωσαν το 19-16. Η διαφορά διατηρήθηκε ως το τέλος για το 2-1 των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει αρχικά και να ισοφαρίσει στη συνέχεια (20-20) ωστόσο τα λάθη του Ζουπάνι έδωσαν το σετ στους Ασπρόμαυρους για το 2-2 που έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο, λοιπόν, και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ, το κατέκτησε με 15-7 και πήρε τελικά και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τώρα η σειρά μεταφέρεται στην συμπρωτεύουσα όπου ο ΠΑΟΚ θα κυνηγήσει το 1-1 για να μείνει εντός… παιχνιδιού και να έχει ελπίδες κατάκτησης του τέταρτου σερί του τροπαίου!

Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 22-25, 15-6