Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3-1

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμη νίκη για την παραμονή του στην Volleyleague με 3-1 σετ επί του Φοίνικα Σύρου και ελπίζει ακόμη και στην κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα. Νίκες και για Κηφισιά, Ηρακλή Χαλκίδας, ΠΑΟΚ και Ηρακλή!

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχει ανεβάσει εντυπωσιακά την απόδοσή της  στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και πλέον δικαιούται να ελπίζει ακόμα και για μια θέση στην πρώτη οκτάδα. Οι Πράσινοι με τη νίκη τους επί του Φοίνικα Σύρου έφτασαν στις τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα!

Στο παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς, μπλοκ, άσσους, επιθέσεις και με κορυφαίο τον Ζονάτας, με 18 πόντους και τρεις άσους πήραν μια καθαρή νίκη με 3-1 σετ. Δεύτερος σκόρερ για την ομάδα του Παναθηναϊκού ο Τζόνσον, ακολούθησε ο Μπατατζίμ. Για την ομάδα του Φοίνικα Σύρου 20 πόντους σημείωσε ο Γιόρντανοφ με δύο άσους, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Στεφανίδης με 13 πόντους.

Τα σετ: 20-25, 25-16, 25-19, 25-23

Κηφισιά-Παμβοχαϊκός 3-0

Νίκη που της επιτρέπει ακόμα και είσοδο στην τετράδα πήρε η Κηφισιά με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού. Η ομάδα των βορείων προαστίων πλησίασε στους τρεις βαθμούς την τέταρτη θέση και ελπίζει σε νέα απώλεια του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ, ώστε να σκαρφαλώσει στην τετράδα. Από πλευράς του ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 27 βαθμούς αλλά κόντρα στην Παναχαϊκή δεν θα έχει πρόβλημα για τη νίκη και την είσοδό του στην οκτάδα.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-21) σε 78′

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 18 (16/26 επ., 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (5/10 επ., 60% υπ. – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (3/5 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Βότσικ 16 (12/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 24% υπ. – 18% άριστες), Σονάρι 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ), Κάπελλας (λ, 56% υπ. – 19% άριστες), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης.

Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας): Ούγκο 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μοράλες, Γκλάντστοουν 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 385 υπ. – 8% άριστες), Παλέντζας 18 (11/23 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 5 (5/13 επ., 38% υπ. – 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 45% υπ. – 20% άριστες), Γεωργίου, Βουλκίδης, Σαρικεΐσογλου.

Νίκη Αιγινίου-ΠΑΟΚ 1-3

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα της Νίκης Αιγινίου με 3-1 σετ. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε άνετα το πρώτο σετ, ισοφαρίστηκε (1-1) αλλά αντέδρασε άμεσα και έφτασε άνετα στο 2-1. Στο τέταρτο σετ όμως η Νίκη έφτασε μια ανάσα από την εκ νέου ισοφάριση αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν με κορυφαίο τον Ραφαήλ Κουμεντάκη. Οι γηπεδούχοι από πλευράς τους  στερήθηκαν ένα πολύτιμο βαθμό και θα δώσουν μάχη στο φινάλε για την είσοδο στην οκτάδα.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-19, 18-25, 23-25) σε 111′

Νίκη Αιγινίου (Οικονομίδης): Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. – 29% άριστες), Ντίνας 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (19/38 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/18 επ., 2άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 52% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 50% υπ. – 24% άριστες), Παπαλεξίου, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 8 (4/15 επ., 4 άσσοι), Στίγγας 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 36% άριστες), Γκιόν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Κουμεντάκης 19 (16/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 89% υπ. – 44% άριστες), Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).