Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Τιμ ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια αλλά ηττήθηκε από τον καλύτερο Τιμ με 2-0 σετ, στα προημιτελικά του Qatar Open στην Ντόχα.

Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά της Ντόχα, στο Κατάρ. Ο Τιμ ήταν αξεπέραστο εμπόδιο για τον νεαρό Έλληνα τενίστα που έχασε δύσκολα με 2-0 σετ από τον Αυστριακό.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ δυνατό με τους δυο αντιπάλους να έχουν μια εντυπωσιακή μονομαχία. Το σετ κρίθηκε όταν με το σκορ 6-5 στα game υπέρ του Τιμ, ο Τσιτσιπάς είχε 4 break points για να ισοφαρίσει, αλλά ο Αυστρι8ακός τα «έσβησε» κάνοντας το 1-0 (7-5).

Στο δεύτερο σετ και οι δυο αντίπαλοι διαφύλασσαν το σερβίς τους μέχρι το 4-4. Εκεί ο Νο. 5 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε το break και το 5-4, παίρνοντας τελικά το σετ με 5-4 και τη νίκη με 2-0 σε 1 ώρα και 40 λεπτά αγώνα. Πλέον ο Τιμ περιμένει τον αντίπαλό του από το τελευταίο ζευγάρι των προημιτελικών μεταξύ των Γκοφάν και Γκογιόβτσκι.