Τένις : Συνέχισε με νίκη η Γραμματικοπούλου

Η 21χρονη Ελληνίδα, νο 174 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε το πρώτο σετ μετά από ανατροπές και σκληρή μάχη με 7-6(3) και στο δεύτερο ήταν πλέον ασταμάτητη και επικράτησε με 6-1 της Ολλανδής, που βρίσκεται στο νο 121.

Εντυπωσιακή και πάλι η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στο όπεν τουρνουά 60.000 δολαρίων του Σεν Γκοντάν στην Γαλλία, κατάφερε στον Β’ γύρο να νικήσει και την Ρίτσελ Χόγκενκαμπ και να προκριθεί στα προημιτελικά.

Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει μια άλλη τενίστρια από την Ολλανδία, την 26χρονη Κουίριν Λεμόιν, όμως το έργο της δείχνει θεωρητικά πιο εύκολο, καθώς η αντίπαλός της βρίσκεται στο νο 313 του κόσμου.

Πάντως η Λεμόιν νίκησε με 6-4, 6-3 και απέκλεισε την 24χρονη Ρωσίδα Βαλεντίνα Ιβανένκο, η οποία βρίσκεται λίγες θέσεις πιο κάτω από την Γραμματικοπούλου, στο νο 180.

Θυμίζουμε πως στον Α’ γύρο και σε έναν αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 45 λεπτά, η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να αποφύγει πέντε «ματς πόιντ» και στο τέλος να πετύχει την ανατροπή και να αποκλείσει με 4-6, 7-5, 6-2 την 20χρονη Κίμπερλι Μπαϊρέλ από την Αυστραλία, νο 353 στον κόσμο.