Fed Cup: Σεφτέ στις νίκες για την Ελλάδα χάρη στη Γραμματικοπούλου

Η Ελλάδα ξεκίνησε με το δεξί τους τους αγώνες της στο 2ο γκρουπ της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup, με τη Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου να επικρατεί με 2-0 σετ της Ντοάν Αμπό Χαμπάγκα.

Με νίκη και δια χειρός Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου, άρχισε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις τηςς της στο 2ο γκρουπ της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup, που διεξάγονται στο Τατόι.

Πρώτη αντίπαλος στον Α’ όμιλο η Αίγυπτος και ο πρώτος αγώνας δόθηκε ανάμεσα στην 21χρονη Ελληνίδα, νο 171 στον κόσμο και την 21χρονη Αιγύπτια Ντοάν Αμπό Χαμπάγκα (χωρίς κατάταξη).

Η Γραματικοπούλου επικράτησε με 2-0. Στο πρώτο σετ πήρε νωρίς προβάδισμα 2-0, η Χαμπάγκα της έσπασε το σερβίς, όμως στην συνέχεια η Ελληνίδα τενίστρια έδειξε την ανωτερότητά της και το πήγε στο 6-2 μέσα σε 27 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, η Γραμματικοπούλου πήγε το σκορ στο 4-1, η Χαμπάγκα επανέκαμψε σε 4-3, όμως στο τέλος η Ελληνίδα τενίστρια πήρε το σετ με 6-3 και την νίκη στον αγώνα μέσα σε μία ώρα και έξι λεπτά.