Φιλιππίδης : Τρίτος στην Πολωνία με 5,45μ.

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης στο μίτινγκ επί κοντώ του Πιόρτ Λίσεκ στην πόλη Ντουζνίκι στην Πολωνία.

Ο Κώστας Φιλιππίδης κατέλαβε την τρίτη θέση στο μίτινγκ της πολωνικής πόλης Ντουζνίκι και σε αγώνα που διοργάνωσε ο Πολωνός πρωταθλητής του επί κοντώ, Πιότρ Λίσεκ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 έκανε ντεμπούτο στον ανοιχτό στίβο για φέτος με άλμα στα 5,45 μέτρα, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι προερχόταν από τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού, στο Μπέρμιγχαμ.

Ο 32χρονος Έλληνας πρωταθλητής θα παραμείνει στην Πολωνία, προκειμένου την Κυριακή (20/5) να συνεχίσει στην πόλη Μπλιάλιστοκ, σε ένα μίτινγκ που γίνεται στο κέντρο της πόλης. Νικητής στο σημερινό (18/5) αγώνα ήταν ο Λίσεκ με 5,75 μ., ενώ ακολούθησε ο Βογιεκόφκσι με 5,45 μ. και ο Φιλιππίδης, που είχε την ίδια επίδοση αλλά με «χειρότερα» άλματα.