Στα πλέι οφ ΝΟ Ρεθύμνου και Εθνικός

Το Ρέθυμνο ηττήθηκε από την Γλυφάδα (9-7), αλλά πέρασε στα πλέι οφ της Α1 Πόλο Γυναικών, όπως και ο Εθνικός που επικράτησε της Πάτρας (14-4).

Εύκολο απόγευμα είχε ο Εθνικός απέναντι στην ΝΕ Πατρών. Οι κυανόλευκες επικράτησαν με 14-4 των Πατρινών, ολοκλήρωσαν με το απόλυτο την Β’ φάση της Α1 Πόλο Γυναικών και προκρίθηκαν στα πλέι οφ. Από την άλλη η ομάδα της Πάτρας θα αγωνιστεί στα play-out του πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο οκτάλεπτο με τις γηπεδούχες να παίρνουν βραχεία κεφαλή (3-2). Έκτοτε η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη σοβαρεύτηκε και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στα επόμενα τρία οκτάλεπτα έφτασε στη νίκη (14-4).

Από τον Εθνικό κορυφαία ήταν η Κούβδου με 4 γκολ, ενώ από την Πάτρα διασώθηκε μόνο η Σολανάκη με 3.

Οκτάλεπτα: 3-2, 4-0, 4-1, 3-1

Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης): Δουρέκα Σ., Καλαργυρού, Δουρέκα Α. 1, Βάσιλα, Αποστολίδου, Μιχαηλίδου 2, Κούβδου 4, Λογοθέτη, Νιαρχάκου 3, Φραγκιουδάκη 1, Κοντογιάννη 1, Τζούρκα, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα Ευδ., Μπαλάτσα Μ., Μανέτα Μ., Μανέτα Σ., Μπαλάτσα Ν., Λυκοθανάση, Μοίραλη, Μπιτσάκου 1, Κουτέλη, Σολανάκη 3, Μανέτα Β., Πετάση, Ρακιντζή

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου 9-7

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, το Ρέθυμνο μπορεί να ηττήθηκε με 9-7 από την Γλυφάδα αλλά πέρασε στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, χάρη στο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (13-9).

Οι Κρητικές προηγήθηκαν με 4-3 στο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση και τρία λεπτά πριν το τέλος έφτασαν σε σκορ πρόκρισης (9-6). Όμως η ομάδα του Ρεθύμνου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Η Στρατιδάκη λίγο πριν τη λήξη έγραψε το 9-7 και λύτρωσε τις παίκτριες του Κώστα Φιτσανάκη.

Οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 4-2, 2-1

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πυρπυρής): Ζοφώλη, Τσελέντη, Ελληνιάδη 1, Λούδη, Μαμόγλου 3, Κόλλια 2, Παπαναστασίου Α., Γρηγοροπούλου 2, Ακριτίδου, Κολιτσοπούλου, Παπαναστασίου Δ. 1, Ντάσιου, Αρχοντάκη, Κοντονή, Κανετίδου

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φ., Σαφέτη 1, Καριπίδου Μ. 1, Φαρμάκη Μαρία, Γαβαλά, Γαγάνη, Στρατιδάκη 3, Πέττα, Φαρμάκη Έ. 1, Πατσαχάκη, Ευθυμίου, Καριπίδου Η. 1