Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 16-6

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Βουλιαγμένης με 16-6 στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη δεύτερη φάση της Α1 πόλο γυναικών.

Κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Βουλιαγμένη, την οποία διέλυσε με 16-6.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο (3-2), όμως οι ερυθρόλευκες έκαναν ένα φανταστικό δεύτερο, όπου πέτυχαν έξι τέρματα για να κλείσουν το ημίχρονο στο 9-4.

Η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά τερμάτων να αυξάνεται συνεχώς και να σταματάει στα δέκα γκολ (16-6).

Πρώτες σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ασημάκη με τρία γκολ, ενώ για τη Βουλιαγμένη η Ξενάκη με επίσης τρια τέρματα.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στο συνολικό σκορ της Β ‘ Φάσης, κάτι που του δίνει πλεονέκτημα στην επόμενη Φάση του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 16-6

Οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 3-2, 4-0

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ελ. 1, Φουντωτού, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Μ. 2, Έμολο 2, Πλευρίτου Β. 2, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νίχαους, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Πρωτοπαπά, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα 1, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου Β., Καϊάφα, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ε.