Στους «8» του Κυπέλλου Χάντμπολ Ολυμπιακός και ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Κιλκίς του ΓΑΣΚ με 33-18 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου ανδρών. Πρόκριση και για την ΑΕΚ που νίκησε τον Πρωτέα (32-28)!

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 18-33

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 33-18 του ΓΑΣΚ στο Κιλκίς και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πλήρως ισορροπημένο με το Κιλκίς να επιβάλει τον πιο αργό ρυθμό της στο παιχνίδι και να το φέρνει στα μέτρα του.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε άρδην με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να παίρνουν βρίσκονται συνεχώς μπροστά στο σκορ, κατάφεραν να επικρατήσουν 18-33 και να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα πεντάλεπτα:
 0-3, 2-3, 4-5, 4-9, 7-10, 10-13 (ημχ.), 12-17, 13-21, 15-23, 15-26, 16-29, 18-33

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Σακαλής, Δεληγιάννης 6, Δούγιας 5, Κεσίδης, Γιαβασίδης 2, Κολεσιώτης, Φαχουρίδης Στ., Βαφειάδης, Αναστασιάδης 2, Τοκατζόγλου 1, Κοβλακάς, Μαυρόπουλος 1, Φαχουρίδης Αρ. 1, Μιχαηλίδης, Ψάρρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 5, Κρητικός 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 6, Στούμπης 4, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 4, Φάμπατς 2, Λιάπης, Λιόλιος, Χάλαρης 5.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος Δίλεπτα: 6-6 Πέναλτι: 5/5-4/4 Κόκκινμη: 42:33 Δεληγιάννης (3 δίλεπτα)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΕΚ 28-32

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του Πρωτέα Άρτας με 32-28 και πήρε απέναντι στον αξιόμαχο Πρωτέα το εισιτήριο για τη φάση των «8» του Κυπέλλου.

Μέχρι το 17ο λεπτό τα πράγματα ήταν αμφίρροπα με τον Πρωτέα να προσπαθεί να βρίσκεται κοντά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι, σαφώς πιο έμπειροι, πήραν διαφορά τριών γκολ στο τέλος του α’ μέρους (15-12), ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +10 (28-18, στο 49’)  με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 7-8, 7-9, 9-13, 11-14, 12-15 (ημ)., 15-18, 16-22, 18-25, 19-28, 24-31, 28-32.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Ηλ. Τσούλος, Π. Τσούλος 4, Τλούπας 2, Μπισκανάκης 1, Ντάλας 2, Κίτσος 3, Ν. Τσέλιος 3, Γεωργαλής, Γ. Τσέλιος, Ρίζος 1, Μπίζγκα 3, Βουγιάνοβιτς 9, Τσάκαλος.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης 3, Χόγκας, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Σύγγαρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δόμπρης 8, Βαμβακάς 5, Μαντζόπουλος 1, Βραζάλιτσα, Αλικάκος 1.

Διαιτητές: Καραπάνος, Αβράμης. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 3/3-1/3