Handball Premier : Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στη ΧΑΝΘ, σε αντίθεση με τον Φοίβο Συκεών που εξασφάλισε το διπλό στα τελευταία του ματς απέναντι στον ΓΑΣ Καματερού.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε, εντός έδρας, με 33-16 της ΧΑΝΘ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier κι έτσι παρέμεινε αήττητος.

Οι «ερυθρόλευκοι» έθεσαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη αφού προηγήθηκαν με 10-2 στο 15′ και έφτασαν στο ημίχρονο στο +12 (18-6). Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά ξέφυγε με τη ΧΑΝΘ να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με πρώτο σκόρερ τον Κρητικό που πέτυχε 5 γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 4, Κρητικός 5, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 3, Σκρόμπιτς 4, Στούμπης 2, Κανδύλας 2, Λεωνίδας, Φάμπατς, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος 2, Χάλαρης 4, Αλβανός.

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Μουρατίδης, Σπυρόπουλος 2, Ρεμπελάκος, Μπαλτατζής, Βαρδάκας, Δέσπος 5, Παπαδόπουλος 2, Κουρουμλίδης, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης, Μηλόπουλος, Μπόλας 1, Τσαγκαράκης 1, Μπαιρλής 4, Τσόγιας

«Διπλό» του Φοίβου Συκεών στο Καματερό

Ο Φοίβος Συκεών πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον ΓΑΣ Καματερού με 25-22 για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3 αλλά ο ΓΑΣ Καματερού, όχι μόνο ισοφάρισε σε 8-8, αλλά πέρασε και μπροστά με 12-11 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +3 (16-13), αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη κατάφερε κι ισοφάρισε σε 20-20. Τέσσερα λεπτά πριν από την εκπνοή, οι παίκτες του Παναγιώτη Μεσσήνη έχασαν δύο συνεχόμενα τετ α τετ παρότι αγωνίζονται με αριθμητικό πλεονέκτημα. Οι Θεσσαλονίκεις, παρ’ όλα αυτά, σκόραραν με τον Παπαδόπουλο (21-23) κι έτσι «κλείδωσε» τη νίκη.

ΓΑΣΚ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς, Λαδάκης 1, Σκοδριάνος 3, Γκλάβας, Καμπουράκης 4, Μελετάκος 6, Ακάλεστος 3, Πιτερός, Κλεώπας 1, Μιμικός, Μαγκαφουράκης, Μπούτος, Βορύλλας, Κουρέτας 2, Χελιώτης 2, Βλαχοθανάσης.

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος, Μέτσης 8, Καβουσανάκης 8, Χ. Παπαδόπουλος 1, Π. Παπαδόπουλος 1, Λιόγια, Δεληζάνος, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Μανωλούδης, Πάτσιας 1, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 5, Χατζηβακαλέλης 1.