Διομήδης Άργους – ΠΑΟΚ 20-21

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί του Διομήδη με 21-20 και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Handball Premiere.

Το ματς ήταν δύσκολο και ο Διομήδης σε καλή κατάσταση. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 10-8. Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 16-11.

Ο ΠΑΟΚ όμως μια πραγματική υπερπροσπάθεια και έχοντας χάσει με αποβολή τον Άγγελο Τσίλη κατάφερε να σκληρύνει την άμυνά του και να βρει τα γκολ που χρειάζονταν για να πάρει μεγάλη νίκη στο ντέρμπι των δεύτερων και να εδραιώσει τη θέση του ως πρώτος και καλύτερος διώκτης του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 20-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 5-2, 6-4, 8-6, 10-8 (ημχ.), 12-8, 14-10, 16-11, 17-15, 19-18, 20-21
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού, Ι. Αργυρού 7, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος, Τσάτσας, Χαντέλης, Μούγιτς 3, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 2.
ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Πατραμάνης, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 2, Νικολαΐδης 1, Κοκκώνης 5, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 3, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χασκής, Κόκκινη-Μπλε: 27:02 Τσίλης (κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 7-7, Πέναλτι: 2/2-1/2

Τέλος όσον αφορά την αποβολή του Άγγελου Τσίλη, οι διαιτητές αναφέρουν τα εξής στο φύλλο αγώνα:

«Στο 27:02 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα ο αθλητής του ΠΑΟΚ Άγγελος Τσίλης διότι μετά από δίλεπτη αποβολή που δέχθηκε κατευθυνόμενος προς τον πάγκο της ομάδας του, χτύπησε με το χέρι του και με το πόδι του το πλαστικό κάθισμα των αναπληρωματικών. Από αυτή του την ενέργεια το πλαστικό κάθισμα αποκολλήθηκε. Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε».