ΧΑΝΘ – Αερωπός Έδεσσας 21-21

Σπουδαίο εκτός έδρας βαθμό πήρε ο Αερωπός Έδεσσας κόντρα στη ΧΑΝΘ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της handball premier.

Ο Αερωπός Έδεσσας με τον βαθμό της ισοπαλίας που πήρε εκτός έδρας με αντίπαλο την ΧΑΝΘ έφτασε τους 11 βαθμούς, φιγουράρει στην πρώτη πεντάδα και προσπέρασε την ΑΕΚ στη βαθμολογία. Πλέον βρίσκεται ένα πίσω από τους Δούκα και Διομήδη οι οποίοι έχουν όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Στην 7η θέση με οκτώ βαθμούς η ΧΑΝΘ.

Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι όπως αναδεικνύει και το τελικό σκορ (21-21). Καθόλη σχεδόν τη διάρκεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την γηπεδούχο ΧΑΝΘ να προηγείται με με τρία γκολ μετά στη λήξη του πρώτο ημιχρόνου και την ομάδα του Αερωπού να ισοφαρίζει σε 15-15 με τον Βαφειάδη στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα υπήρξε πλήρης ισορροπία μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-7, 9-8, 10-8, 12-9 (ημχ.), 13-10, 14-12, 15-14, 16-18, 19-19, 21-21

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος, Δέσπος 3, Βασιάδης 1, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 2, Κουρουμλίδης 5, Στίγγας 4, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 5, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 1.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης, Τοϊτος, Αρβανιτίδης, Ανγκέλοφ 1, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 6, Βαφείδης 3, Κυριμλίδης, Κυριακού 6, Λιόφης, Μαυρόπουλος, Τριανταφύλλου, Ρόμπης.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/3-3/3