ΑΣΕ Δούκας – ΠΑΟΚ 24-22 (παρ. 19-19 κ.α)

Η ομάδα του Αμαρουσίου επικράτησε στην παράταση με 24-22 και πλέον η τρίτη θέση θα κριθεί σε 3ο ματς που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΑΣΕ Δούκας ήταν ο μεγάλος νικητής στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με τον ΠΑΟΚ για τις θέσεις 3-4, με την ομάδα του Αμαρουσίου να κερδίζει στην παράταση τον Δικέφαλο με 24-22. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 και πλέον η 3η θέση θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή στη Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκειά του. Oι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Δούκα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να προηγείται με 8-7. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος (13-13, 16-16, 18-18, 19-19), με αποτέλεσμα να χρειαστεί παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ (20-20), ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο Δούκας ανέβασε την απόδοσή του και με 4 γκολ έναντι 2 του ΠΑΟΚ έφτασε στην πολυπόθητη νίκη.

Υπενθυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι της σειράς ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 27-24, με τον Δούκα πλέον να ψάχνει το μπρέικ στη Θεσσαλονίκη, προκειμένου να κατακτήσει αυτός την τρίτη θέση.