Ποτάισα Τούρντα – ΑΕΚ 33-22

Η Ποτάισα Τούρντα ήταν ανώτερη από την ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Ένωσης. Το τελικό 33-22 κάνει τους κιτρινόμαυρους να αναζητούν ένα θαύμα στον δεύτερο τελικό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε για ένα ημίχρονο αλλά η Ποτάισα ήταν ανώτερη σε άμυνα και επίθεση και απέκτησε αβαντάζ 11 γκολ με το 33-22 του πρώτου αγώνα. Οι κιτρινόμαυροι πηγαίνουν στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ στις 20/5 πλέον για το θαύμα…

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκαν σχεδόν ισάξιες. Οι Ρουμάνοι κατάφεραν σταδιακά, έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση να προηγηθούν με 12-6, αλλά οι κιτρινόμαυροι με ένα μπαράζ στα τελευταία λεπτά και με τον Μυλωνά να είναι σε μεγάλη μέρα, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -3 (14-11).

Στα 33» του δεύτερου μέρους ο Μπραζάλιτσα έκανε το 14-12 για την ΑΕΚ και τότε άλλαξαν όλα… Οι παίκτες της Ένωσης έπαθαν ένα πρωτοφανές μπλακ άουτ και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 19-12 μέσα σε πέντε μόλις λεπτά!

Από εκεί και πέρα οι Ρουμάνοι που ήταν πιο έμπειροι σε δύσκολες καταστάσεις και πιο ποιοτικοί επιθετικά, πάτησαν πάνω στο προβάδισμά τους και η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα διάστημα κάτω από τα 8 γκολ διαφορά. Προς το τέλος μάλιστα, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο με το 33-22 να είναι ενδεικτικό της εικόνας των δύο ομάδων.

Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού πάλεψαν, είχαν θέληση και τους Γεωργιάδη και Μυλωνά να είναι συγκινητικοί αλλά δεν έφταναν αυτά στον πρώτο τελικό στην πόλη Κλουζ της Ρουμανίας. Τώρα, το Σάββατο (20/5) καλούνται στο κατάμεστο και παλλόμενο ΟΑΚΑ, να κάνουν κατάθεση ψυχής και ταλέντου για να ανατρέψουν το κατά τους -11, ξεκινώντας με τον τίτλο του απόλυτου αουτσάιντερ στην προσπάθειά τους να κατακτήσουν το φετινό Challenge Cup.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-5, 10-6, 12-7, 14-11 (ημχ.) 19-12, 21-13, 24-15, 27-17, 29-19, 33-22

ΠΟΤΑΪΣΑ (Νικολάε Γκαλ): Φλέσερ, Κίντεκ 7, Ροτάρου, Ταλμάιερ 2, Ζακατσιούριν 2, Βάρο, Ασόλντανεϊ 7, Ιάνκου 1, Ιρίμους, Αντομινκάι 1, Λαζάρ, Σάβιτς 1, Ζόκε 4, Γκίτσα 7, Ιγκνάτ 1, Σταμάτε

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης 3, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 1, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 7

Διαιτητές: Γιόβιτς – Αρναούτοβιτς (Βοσνία)
Παρατηρητής: Βίλε (Αυστρία)