ΠΑΟΚ – ΟΦΝ Ιωνίας 27-28

Η Νέα Ιωνία έσπασε την έδρα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 28-27 και πήρε προβάδισμα τίτλου με 2-1 νίκες.

Άλλο ένα σπουδαίο παιχνίδι στη φετινή περίοδο που κρίθηκε στο γκολ μας χάρισαν ΠΑΟΚ RED-LED και ΟΦΝ Ιωνίας. Αυτή την φορά για τον 3ο τελικό της Α1 Γυναικών η Νέα Ιωνία ήταν αυτή που χαμογέλασε επικρατώντας 28-27 στη Θεσσαλονίκη, κάνοντας το 2-1 στην σειρά.

Ο 4ος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 και ώρα 18:00 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας.

Η Νέα Ιωνία θέλει άλλη μία νίκη για την κατάκτηση του 5ου συνεχόμενου της πρωταθλήματος, ενώ ο ΠΑΟΚ ψάχνει την ισοφάριση, ώστε να στείλει την σειρά σε 5ο και τελευταίο ματς και πάλι στην έδρα του.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν η τερματοφύλακας της Νέας Ιωνίας Μάγδα Κεπεσίδου με 20 επεμβάσεις, η τελευταία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε τετ α τετ της Νούλα, ενώ νωρίτερα ο ΠΑΟΚ είχε χάσει άλλη μια ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στην παράταση, όταν σε τετ α τετ η Νίκολιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΠΑΟΚ RED-LED- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 27-28
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-1, 9-5, 10-10, 12-13, 14-14 (ημχ), 16-16, 17-18, 18-21, 22-24, 25-26, 27-28
ΠΑΟΚ RED LED (Δημήτρης Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου 2, Τσιομπάνου 2, Νούλα 3, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 1, Σελεμίδου, Ρόσκα, Μούρνου 5, Τζούρισιτς 1, Προκοπίδου 3, Νίκολιτς 5, Στοϊκόφσκα 3, Στράτακη, Χατζηπαρασίδου, Μάστακα 2.
Νέα Ιωνία (Ναϊσίδου – Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μάγκου, Φράγκου, Μίλασιτς 7, Πάπα 4, Ζυγούρα 5, Μακρή, Ντανίλοβιτς 4, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου 2, Σαραντάκου, Χρονοπούλου, Κερλίδη, Βαφειάδου, Στουγιαννίδου 6.
Διαιτητές: Κατσίκης – Μπέτμαν. Κόκκινη: 60’ Προκοπίδου, Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 5/8 – 3/5.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Μετά τη λήξη του αγώνα, η αθλήτρια της Α’ ομάδας, Προκοπίδου Ελένη δέχθηκε κόκκινη κάρτα διότι κατά την αποχώρηση των διαιτητών προς τη γραμματεία ήρθε πρόσωπο με πρόσωπο με τον με τον Μπέτμαν Ανδρέα και του διαμαρτυρήθηκε συνεχόμενα και έντονα φωνάζοντας «ήταν πέναλτι, τι δίνεις ρε δε βλέπεις». Το δελτίο της αθλήτριας κρατήθηκε.