Δούκας – Ολυμπιακός  24-29

Δούκας – Ολυμπιακός 24-29

Ο Ολυμπιακός «σκούπισε» στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος χάντμπολ των Ανδρών τον Δούκα και στην τελική φάση θα βρει στον δρόμο του την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 29-24 του Δούκα στο ΔΑΙΣ και με 2-0 νίκες πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος χάντμπολ των Ανδρών.

Εκεί οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ, η οποία νωρίτερα σήμερα (9/5) απέκλεισε τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα οι ερυθρόλευκοι θα έχουν και το πλεονέκτημα έδρας.

Από εκεί και πέρα, την Πέμπτη (10/5) θα ανακοινωθούν από την ΟΧΕ οι ημερομηνίες για τους τελικούς, αλλά και για τις θέσεις 3-4, όπου και θα αγωνιστούν ΠΑΟΚ- ΑΣΕ Δούκα με πλεονέκτημα έδρας του δικεφάλου του Βορρά.

Σημειώνεται ότι η σειρά των τελικών θα αρχίσει μετά τα ευρωπαϊκά παιχνίδια της Ενωσης με την Ποταϊσα Τούρντα, με πιθανότερη ημερομηνία διεξαγωγής του πρώτου αγώνα την Τετάρτη 23/5.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 14-14 και οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν ως το 23-23, περίπου οκτώμισι λεπτά πριν τη λήξη. Δύο συνεχόμενα γκολ του Τζηρά (κορυφαίος του αγώνα με οκτώ τέρματα) έδωσαν προβάδισμα 25-23 στους φιλοξενούμενους στο 55΄  και, καθώς οι γηπεδούχοι “μπλόκαραν επιθετικά, τα τέρματα των Λιάπη και Μισαηλίδη ανέβασαν το σερί των γηπεδούχων στο 4-0 και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη-πρόκριση για την ομάδα του.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 24-29
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 9-9, 10-11, 14-14 (ημχ.), 15-16, 17-18, 20-20, 22-22, 23-26, 24-29
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 3, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 3, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 5, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 5/8-4/4, Κόκκινη: 59:18 Νταρσουλάντ (τρία δίλεπτα).