ΑΕΚ – Αερωπός Έδεσσας 29-16

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος εξασφάλισε η ΑΕΚ που επικράτησε με 29-16 του Αερωπού Έδεσσας και έκανε το 2-1 στις νίκες.

Με διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό που παρουσίασε πριν από μερικά 24ωρα εμφανίστηκε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε άνετα με 29-16 του Αερωπού Έδεσσας στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier με 2-1 νίκες.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε πάρει την πρόκριση από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και περιμένει ξεκούραστος. Το πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (5/5, 15:00).

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο σημερινό παιχνίδι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε για περίπου 10 λεπτά χωρίς γκολ τους φιλοξενούμενους, μετατρέποντας το 4-2 του 7′ σε 8-2 στο 15′. Ο Αερωπός μάζεψε τη διαφορά στα τρία γκολ 10-7 (25′), αλλά ο τραυματισμός του Βαφειάδη αποδυνάμωσε το κέντρο της άμυνας.

Η Ένωση έτρεξε ένα σερί 5-0 και ουσιαστικά φάνηκε να κλειδώνει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, αποβάλλοντας έτσι το άγχος. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού παρά το ροτέισον του Νίκου Γραμματικού, η ΑΕΚ έφτασε στην άνετη επικράτηση με 29-16.

ΑΕΚ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 29-16
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-2, 8-2, 9-5, 11-7, 15-7 (ημχ.), 16-8, 18-12, 21-12, 24-12, 26-14, 29-16
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ. 2, Πέρρος Γ. 4, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 4, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης Π. 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 3, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 2.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Κράλλης 4, Λιάνδης 1, Ανγκέλοφ 1, Δημάκης 2, Μησιρλίδης, Βαφείδης 2, Πέρρος Α., Κυριακού 5, Λιόφης, Αρβανιτίδης 1
Διαιτητές: Τσάκωνας – Κουτσός Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 4/5-3/3