ΑΕΚ – Μαδέιρα 23-23

Η ΑΕΚ πήρε πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup ανδρών στο χάντμπολ μετά την ισοπαλία (23-23) στον επαναληπτικό ημιτελικό με την Μαδέιρα

Πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο μετά από 24 χρόνια, Κύπελλο στο μπάσκετ, εν δυνάμει κυπελλούχος και στο ποδόσφαιρο. Αυτή η χρονιά επιφυλλάσει πολλές κιτρινόμαυτες επιτυχίες! Τελευταία (χρονικά) εξ ‘αυτών η πρόκριση της ομάδας χάντμπολ ανδρών στον τελικό του Challenge Cup μετά την ισοπαλία με 23-23 κόντρα στη Μαδέιρα και σε συνδιασμό με την νίκη με 21-29 στην Πορτογαλία!

Η αλήθεια είναι ότι η πρόκριση είχε κριθεί εν πολλοίς από το πρώτο παιχνίδι. Η Ένωση ήταν καταιγιστική στην Πορτογαλία και η νίκη της με 8 γκολ διαφορά της επέτρεπε να κάνει τα βασικά στη ρεβάνς ώστε να προκριθεί στον τελικό. Όπερ και εγένετο!

Με την έναρξη του παιχνιδιού φάνηκε ότι η ΑΕΚ δε θα έμπαινε καν στη διαδικασία να δώσει δικαιώματα. Το γρήγορο 3-0, έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας, με τη Μαδέιρα να μειώνει μεν σε 13-12 στο ημίχρονο, όμως είχε να ανέβει… βουνό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πάλι δυνατά και με γκολ του Αργυρού πήραν προβάδισμα με 15-12. Η Πορτογαλική ομάδα είχε απαντήσεις, έφτασε στο 20-20 στο 49ο λεπτό, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Μαδέιρα πέρασε μπροστά με 22-23, όμως ο Χόγκας στο φινάλε ισοφάρισε στο τελικό 23-23, βάζοντας θαυμαστικό σε μια σπουδαία πρόκριση. Φυσικά οι στιγμές που ακολούθησαν στο Γ.Κασιμάτης ήταν εκπληκτικές με τον κόσμο και τους παίκτες να γίνονται ένα.

Τέλος, η ΑΕΚ θα μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό αύριο (29/4), καθώς περιμένει το νικητή του ζευγαριού IBV(Ισλανδία) – Ποτάισα(Ρουμανία). Στο πρώτο παιχνίδι είχαν επικρατήσει οι Ισλανδοί με 31-28 με τη διαφορά να είναι αρκετά εύθραυστη. Οι τελικοί θα διεξαχθούν 12/13 και 19/20 Μαΐου, ενώ οι έδρες θα γνωστοποιηθούν μετά και το αυριανό παιχνίδι της IBV Με την Ποτάισα.

ΑΕΚ – ΜΑΔΕΪΡΑ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 8-6, 10-9, 12-9, 13-12 (ημχ.), 15-13, 17-15, 19-17, 21-20, 21-21, 23-23

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης,Τσικογιαννόπουλος,Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής, Βαμβακάς 1, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 5

ΜΑΔΕΪΡΑ (Πάουλο Φιντάλγκο): Λίμα 3, Βιέιρα, Μορέιρα 1, Μάρτινς 1, Γκόμες Ν., Σάντος Ντ. 1, Καρβάλιο, Μιράντα 4, Σεμέδο 7, Γκόμες Ζ. 2, Καπντεβίλ, Πίντο 4, Νέκρουσετς.

Διαιτητές: Κιάσκο – Κισέλεφ (Ρωσία)
Παρατηρητής: Σοός (Ουγγαρία)