Δούκας – Αερωπός Έδεσσας 28-19

Ο Δούκας επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με 28-19 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, πανηγύρισε ο Δούκας που επικράτησε εύκολα του Αερωπού Έδεσσας με 28-19.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο μέρος, με τον Αερωπό να μένει κοντά στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι και το 20ό λεπτό όταν ο Δούκας ισοφάρισε σε 8-8 με τον Μωραΐτη. Με δύο γκολ του Κεδέρη η ομάδα των εκπαιδευτηρίων πήρε προβάδισμα, ενώ ο ίδιος παίκτης με εύστοχο χτύπημα διαμόρφωσε το 11-9 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Αερωπός έφτασε στην ισοφάρισε (12-12) με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως από εκείνο το σημείο ο Δούκας πήρε «μπρος» και έφτασε στη νίκη και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Για τους νικητές από πέντε γκολ σημείωσαν οι Κεδέρης και Ζιβούλοβιτς. Κόντρα στον Ολυμπιακό/όμιλο Ξυνή ο Δούκας θα διεκδικήσει το πέμπτο κύπελλο της ιστορίας του.