Χάντμπολ : Εύκολα τον Φίλιππο Βέροιας ο ΠΑΟΚ, σημαντικό διπλό για τον Φοίβο Συκεών

Δίχως δυσκολίες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 31-21 του Φίλιππου Βέροιας για τη 17η αγωνιστική της handball premier, Διπλό μεγάλης σημασίας για τον Φίλιππο Συκεών επί του Πανελληνίου που μετράει μόνο ήττες! Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ στη Μίκρα απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας καθώς επικράτησε με 31-21 για την 17η αγωνιστική της Handball Premier. Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο μετά το 20ο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και σε συνδυασμό με τις λανθασμένες επιθετικές επιλογές του Φιλίππου πήρε μια διαφορά στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 16-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, όμως οι γηπεδούχοι έχοντας καλή απόδοση δεν άφησαν περιθώριο στον Φίλιππο α διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Γι άλλη μια φορά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Κώστας Κοτανίδης πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση με 11 αποκρούσεις, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεοαποκτηθείς Πόουλσεν.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-7, 11-10, 15-11, 16-12 (ημχ.) 18-13, 21-15, 24-16, 27-17, 27-19, 31-21

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παλάσκας 10, Πέγιοβιτς, Ζάγκας, Πόουλσεν, Νικολαΐδης, Κολοβός 2, Κοτανίδης, Βεσελίνοβοτς 2, Καλόμοιρος, Κυπραίος 1, Μαστορογιάννης, Αποστόλου 1, Πετρίδης 3, Κοκώνης 4, Τσίλης 8, Αραμπατζής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Τζίμπουλας 2, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης 2, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Σιαματάς 1, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 6/8-3/3

Στα υπόλοιπα ματς, τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Φοίβος Συκεών στο κλειστό της Κυψέλης, επικρατώντας του Πανελλήνιου με 29-24. Ο Φοίβος έφθασε στις πέντε νίκες και στους 10β., και σε συνδυασμό με τη νίκη του Καματερού, πλησίασε την ΧΑΝΘ στους δύο βαθμούς και πλέον θα κυνηγήσει να την ρίξει από την σωτήρια 8η θέση της βαθμολογίας.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Αερωπός στην Έδεσσα που επικράτησε με 36-24 του Χιλιώτης ΓΣ Δράμας 86 και μετά από τρία παιχνίδια μακριά από τη νίκη πήρε τους δύο βαθμούς, ενώ το Καματερό πήρε εκτός έδρας νίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ με 24-21 και την πλησίασε στους 3 βαθμούς, καθώς έφτασε στους 9.