ΠΑΟΚ – ΑΕΚ : Διακοπή σε ντέρμπι Δικεφάλων 22 χρόνια και 4 μήνες μετά! (vids)

Το χθεσινό δεν ήταν το πρώτο ντέρμπι Δικεφάλων, στο οποίο το ποδόσφαιρο δεν πρωταγωνιστεί!

Το ντέρμπι ΠΑΟΚΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας το βράδυ της Κυριακής (11/03) θα μείνει στην Ιστορία μεν, αλλά για οποιονδήποτε άλλο πέραν του ποδοσφαίρου λόγο Μόνο ένα γκολ σημειώθηκε στον αγώνα, αυτό του Φερνάντο Βαρέλα στην εκπνοή. Γκολ το οποίο αρχικά μέτρησε, εν συνεχεία ακυρώθηκε ως οφσάιντ και τελικά… καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα (1-0). Κατά τα άλλα η προσοχή επικεντρώθηκε στον πρόεδρο του Δικέφαλου του Βορρά, Ιβάν Σαββίδη, ο οποίος εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο ένοπλος και εξαπέλυσε απειλές προς πάσα κατεύθυνση με αποτέλεσμα ο διαιτητής Γιώργος Κομίνης να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Άξια αναφοράς και η στάση που κράτησε ο αρχηγός των γηπεδούχων, Αντελίνο Βιερϊνια, ο οποίος αρνήθηκε να πάρει την ομάδα και να αποχωρήσει από το γήπεδο, παρά τις προτροπές – υποδείξεις του μεγαλομετόχου του ΠΑΟΚ.

Η τελευταία φορά, πριν την 11η Μαρτίου του παρόντος έτους, που ένα ντέρμπι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ διακόπτεται εντοπίζεται στις 6 Νοεμβρίου του 1995. Πριν από 22 χρόνια, 4 μήνες και 5 ημέρες δηλαδή. Σε εκείνη την περίπτωση ο αγώνας (9η αγωνιστική του πρωταθλήματος) διεκόπη εξαιτίας των επεισοδίων που προκάλεσαν οι οπαδοί του Δικέφαλου του Βορρά. Ο επόπτης Παχτίδης είχε βρεθεί στο στόχαστρο των φίλων του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο ρέφερι του αγώνα, Θανάσης Βέλλιος,να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι στο 61′ και οριστικά λίγα λεπτά αργότερα (68′). Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Πάρη Ζουμπούλη στο 9ο λεπτό και η Ένωση είχε αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση χάρη στα τέρματα των Τσιάρτα (33′), Κετσπάγια (35′) και Κωστή (61′). Το παιχνίδι κατοχυρώθηκε υπέρ της ΑΕΚ με σκορ 3-1.