Μπολόνια – Γιουβέντους 0-3

Με σκόρερ τους Πιάνιτς, Μάντζουκιτς και Ματουϊντί η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Μπολόνια και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την πρωτοπόρο Νάπολι. Τι έγινε στα υπόλοιπα ματς της Seria A

Η νίκη επί της Μπολόνια έφερε την Βέκια Σινιόρα στον πόντο από την κορυφή στην οποία «βασιλεύει» η Νάπολι. Ο Μίραλεμ Πιάνιτς με τρομερή εκτέλεση φάουλ έβαλε σε θέση οδηγού την Γιουβέντους ανοίγοντας το σκορ στην έδρα της Μπολόνια (1-0) στο 27′.

Ο Βόσνιος είναι ειδήμων σε αυτά (κανείς άλλος δεν έχει πετύχει περισσότερα γκολ – φάουλ από τα 14 δικά του την τελευταία δεκαετία στην Serie A) και δεν απογοήτευσε τον Αλέγκρι. Στο 36ο λεπτό έγινε το 2-0 με τον Μάντζουκιτς να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Πιάνιτς. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 2-0 στα αποδυτήρια και στην επανάληψη οι μπινακονέρι βρήκαν και τρίτο τέρμα αυτή τη φορά από τον Ματουϊντί (64’)!