Μίλαν – Ιντερ 0-0

Δύο μεγάλες ευκαιρίες, προ κενής εστίας, έχασε o 25χρονος Αργεντινός επιθετικός των νερατζούρι.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι του Μιλάνου, καθώς Μίλαν και Ιντερ έμειναν στο 0-0 για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που εν μέρει ικανοποίησε τους τους τυπικά φιλοξενούμενους «νερατζούρι», καθώς ξέφυγαν πλέον με 2 βαθμούς από τη Λάτσιο (59 έναντι 57), στη μεταξύ τους μάχη για την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League. Στους 51 οι ροσονέρι, βρίσκονται στην 6η θέση που οδηγεί στο Europa League.

Μοιραίος για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, ο Μάουρο Ικάρντι που αστόχησε σε δυο απίστευτες ευκαιρίες! Ο Αργεντινός επιθετικός είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο 56’, όταν πλάσαρε άστοχα σε κενό τέρμα, μετά την πάσα του Καντρέβα. H δεύτερη ασύλληπτη ευκαιρία ήρθε στο 93΄. Αρνητικός πρωταγωνιστής και πάλι ο Ικάρντι, που έστειλε και πάλι τη μπάλα άουτ αν και παρότι προ κενής εστίας!

Ακυρώθηκαν γκολ με το VAR
Να σημειώσουμε οτι στο πρώτο ημίχρονο, ο Ικάρντι σκόραρε, αλλά με χρήση του VAR το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο διαιτητής τη βοήθεια της τεχνολογίας, και στη συνέχεια αποφάνθηκε ότι ο Αργεντινός ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Κάτι που συνέβη και για τον Κουτρόνε της Μίλαν στο β’ μέρος.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροδρίγες, Μοντολίβο (69′ Μοντολίβο), Κεσί, Μποναβεντούρα (81′ Μπορίνι), Τσαλχάνογλου, Σούσο, Κουτρόνε (69′ Κάλινιτς).
Ιντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Μιράντα, Σκρίνιαρ, Κανσέλο, Γκαλιαρντίνι, Μπρόζοβιτς, Ραφίνια (71′ Μπόρχα Βαλέρο), Καντρέβα (78′ Εντερ), Πέρισιτς, Ικάρντι.

Βαθμός παραμονής στο 90+5′ και με 9 παίκτες η Σασουόλο
Με 10 παίκτες από το 29΄ και αργότερα (84΄) με 9 και με 0-1 από το 72΄, η Σασουόλο έμεινε όρθια στην έδρα της Κιέβο (1-1) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Το γκολ του πολύτιμου βαθμού για τους φιλοξενούμενους, σημείωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κασάτα!

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο 31/3
ΣΠΑΛ-Μπολόνια          1-0 (48΄ Γκράσι)
Λάτσιο-Γιουβέντους     0-1 (90+3΄ Ντιμπαλά)
Νάπολι-Ρόμα            2-4 (6΄ Ινσίνιε, 92΄ Μέρτενς – 7΄ Ουντέρ, 26΄, 73΄ Τζέκο, 79΄ Περότι)