Στη La Liga η Βαγιαδολίδ του Γιαννιώτα (pic, vid)

Η Βαγιαδολίδ μπορεί να κόλλησε στο 1-1 με τη Νουμάνθια όμως η εκτός έδρας νίκη της με 3-0 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων της έδωσε το εισητήριο για τη La Liga. Αγωνίστηκε για 15 περίπου λεπτά ο Γιαννιώτας.

Η Βαγιαδολίδ με συνολικό σκορ 4-1 κόντρα στη Νουμάνθια πήρε με εμφατικό τρόπο το εισιτήριο για την μεγάλη κατηγορία του ποδοσφαίρου της Ισπανίας μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια.

Στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-0 (με τον διεθνή Έλληνα εξτρέμ να μοιράζει ασίστ). Το Σάββατο το βράδυ παρέμεινε στο 1-1, αποτέλεσμα που δεν της στέρησε την επιστροφή της στα μεγάλανα «σαλόνια»!

Ο 25χρονος Έλληνας άσος (που αγωνίζεται στη Βαγιαδολίδ ως δανεικός από τον Ολυμπιακό) πέρασε μάλιστα αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 76ο λεπτό του ματς στη θέση του Τόνι Σουάρες.

Για πολύ ώρα οι δύο ομάδες είχαν κολλήσει στο 0-0. Στο 87′ ο Μανού Ντελ Μοράλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως στις καθυστερήσεις ο Μάτα «έγραψε» το τελικό 1-1.