Γέιδα – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-4

Με τον Ντιέγκο Κόστα να επιστρέφει στα γήπεδα και να σκοράρει, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε άνετα 4-0 στην έδρα της Γέιδα και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Νίκη και για την Αλαβές.

Η διασταύρωση με την αδύναμη Γέιδα (ομάδα της τρίτης κατηγορίας) ήταν εξ αρχής δεδομένο ότι δεν θα αποτελούσε εμπόδιο για την Ατλέτικο Μαδρίτης, στην πορεία της προς τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Αυτό επιβεβαιώθηκε και στο τερέν, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να επικρατεί 4-0 στη Βαρκελώνη και να εξασφαλίζει ουσιαστικά θέση στους 8 της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε στο 33′ με κεφαλιά ο Γκοδίν (έχει πετύχει τα 21 από τις 23 γκολ με τους Ροχιμπλάνκος με το κεφάλι), ο Φερνάντο Τόρες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 38′, με τον Ντιέγκο Κόστα να κάνει το 3-0 στο 69′ (είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 64′) και τον Γκριεζμάν να διαμορφώνει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 4-0 για την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο Ντιέγκο Κόστα έφθασε έτσι τα 65 γκολ σε 136 συμμετοχές με την Ατλέτικο (38 με το δεξί, 18 με το αριστερό, 9 με το κεφάλι, 33 εντός και 32 εκτός έδρας), σκόραρε για πρώτη φορά με τους Μαδριλένους μετά από 1.344 ημέρες και τον αγώνα με την Τσέλσι για το Champions League στις 30 Απριλίου του 2014.

O Βραζιλιάνος, πολιτογραφημένος Ισπανός επιθετικός πέτυχε παράλληλα το 168ο γκολ του σε επαγγελματικό επίπεδο: 5 με την Πενιαφέλ, 1 με την Μπράγκα, 6 με τη Θέλτα, 9 με την Αλμπαθέτε, 8 με τη Βγιαδολίδ, 10 με τη Ράγιο Βαγιεκάνο, 65 με την Ατλέτικο Μαδρίτης, 56 με την Τσέλσι και 6 με την Εθνική Ισπανίας.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Αλαβές νίκησε 3-1 στην έδρα της Φορμεντέρα. Ο Ντεμίροβιτς άνοιξε το σκορ στο 36′, ο Ρόσα ισοφάρισε στο 57′, ο Βόσνιος επιθετικός όμως σκόραρε ξανά στο 65′ δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Μουνίρ ελ Χανταντί να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 81′.