Αργεντινή – Ιταλία 2-0

Ο Λιονέλ Μέσι είδε από τον πάγκο την εθνική ομάδα της Αργεντινής να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στην Ιταλία με την Αλμπισελέστε να «χτυπάει» στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Ο Λιονέλ Μέσι και στο επερχόμενο Μουντιάλ της Ρωσίας θα είναι ο μεγάλος σούπερ σταρ της Αργεντινής, αλλά, ο Χόρχε Σαμπάολι θέλει να δει από τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές της Αλμπισελέστε τι μπορούν να κάνουν και χωρίς τον «Λέο». Οι Λατίνοι είχαν θετική εικόνα στο φιλικό παιχνίδι με την Ιταλία, επικρατώντας με σκορ 2-0, με τον επιθετικό της Μπαρτσελόνα να μην αγωνίζεται ούτε ένα λεπτό.

Τώρα όσον αφορά το παιχνίδι εκείνο άργησε να ξεκινήσει, αφού οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων κράτησαν ενός λεπτού σιγή για να τιμήσουν τη μνήμη του Νταβίντε Αστόρι που έφυγε από τη ζωή πριν από μερικές εβδομάδες.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Αργεντινή έλεγχε το παιχνίδι και προσπαθούσε να κάνει το ρυθμό του όσο πιο γρήγορο γινόταν σε αντίθεση με τους Ιταλούς που είχαν οχυρωθεί καλά και έδιναν χώρο στους Λατίνους.

Παρά την υπεροχή της η Αργεντινή δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα, το ίδιο και η Ιταλία, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο οι προπονητές και των δύο ομάδων έκαναν αρκετές αλλαγές, προκειμένου να δουν παίκτες και σχήματα, ώστε να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Αυτό επηρέασε το ρυθμό του αγώνα που έπεσε. Παρόλα αυτά η Αλμπισελέστε πήρε το προβάδισμα στο 75′ με τον Μπανέγκα με τον Λαντσίνι δέκα λεπτά αργότερα (85′) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Αργεντινή: Καμπαγέρο, Φάτσιο, Οταμέντι, Ταγκλιάφικο, Μπούστος (89’ Μερκάδο), Μπίλια, Ντι Μαρία (64’ Περότι), Λαντσίνι, Παρέδες (64’ Μπανέγα), Λο Σέλσο (76’ Παβόν), Ιγκουαΐν

Ιταλία: Μπουφόν, Μπονούτσι, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Βεράτι (72’ Κριστάντε), Παρόλο (61’ Πελεγκρίνι), Ζορζίνιο (86’ Μπελότι), Φλορέντσι (61’ Ζαπακόστα), Ιμόμπιλε (74’ Κουτρόνε), Ινσίνιε, Κιέζα (61’ Καντρέβα)

Τα αποτελέσματα των σημαντικών διεθνών φιλικών:

Παρασκευή 23/3

Ουρουγουάη – Τσεχία 2-0 (10′ πέν. Λουίς Σουάρες, 37′ Καβάνι)

Ιαπωνία – Μάλι 1-1 (90’+5 Νακατζίμα / 43′ Αμπντουλάιγ Ντιαμπί)

Ρωσία – Βραζιλία 0-3 (53′ Μιράντα, 62′ πέν. Κοουτίνιο, 66′ Παουλίνιο)

Φινλανδία – Σκόπια 0-0

Κύπρος – Μαυροβούνιο 0-0

Σενεγάλη – Ουζμπεκιστάν 1-1 (63′ Κονατέ / 19′ πέν. Σουκούροβ)

Νορβηγία – Αυστραλία 4-1 (36′, 57′ και 90′ Ολά Καμαρά, 58′ Ρεγκίνιουσεν / 19′ Ιρβάιν)

Βουλγαρία – Βοσνία 0-1 (20′ Κέναν)

Τουρκία – Ιρλανδία 1-0 (52′ Μεμχέτ Τοπάλ)

Ελλάδα – Ελβετία 0-1 (59′ Τζεμαϊλί)

Ουγγαρία – Καζακστάν 2-3 (21′ Σάλαϊ, 68′ Νέμετ / 6′ Μουρταζάεβ, 10′ Ζαϊνουντίνοβ, 39′ Σεϊνταχμέτ)

Τυνησία – Ιράν 1-0 (71′ αυτ. Μοχαμάντι)

Σαουδική Αραβία – Ουκρανία 1-1 (32′ Κραβέτς)

Σερβία – Μαρόκο 1-2 (37′ Τάντιτς / 29′ Ζιγές, 40′ Μπουταΐμπ)

Γερμανία – Ισπανία 1-1 (35′ Τόμας Μίλερ / 6′ Ροντρίγκο)

Ολλανδία – Αγγλία 0-1 (59′ Λίνγκαρντ)

Πολωνία – Νιγηρία 0-1 (61′ πέν. Μοουζες)

Πορτογαλία – Αίγυπτος 2-1 (90’+2 και 90’+4 Κριστιάνο Ρονάλντο / 56′ Σαλάχ)

Αυστρία – Σλοβενία 3-0 (15′ Αλάμπα, 36′ και 51′ Αρναούτοβιτς)

Σκωτία – Κόστα Ρίκα 0-1 (14′ Ουρένια)

Αργεντινή – Ιταλία 2-0 (75′ Μπανέγα, 85′ Λανσίνι)

Γαλλία – Κολομβία 2-3 (11′ Ζιρού, 26′ Λεμάρ / 28′ Μουριέλ, 62′ Φαλκάο, 85′ πέν. Κιντέρο)