Έγραψε ιστορία ο Μπέιλ

Ο Γκάρεθ Μπέιλ πέτυχε χατ τρικ στο 6-0 της Ουαλίας επί της Κίνας κι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην Εθνική ομάδα της χώρας του. Ο Μπέιλ έφτασε τα 29 γκολ και ξεπέρασε τον Ίαν Ρας.

Η εθνική ομάδα της Ουαλίας συνέτριψε με 6-0 την Κίνα σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Πεκίνο και ο Γκάρεθ Μπέιλ έγραψε ιστορία στο συγκεκριμένο ματς. Ο Ουαλός επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε χατ τρικ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας του. Ο διεθνής άσος των μερένχες έφτασε τα 29 γκολ σε 69 συμμετοχές στην εθνική ομάδα της Ουαλίας ξεπερνώντας έναν θρύλο της Λίβερπουλ, τον Ίαν Ρας.

Ο Μπέι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό της αναμέτρησης και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 21′. Ο Βόουκς σημείωσε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 38′ και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Γουίλσον έκανε το 4-0. Με το δεύτερο γκολ του Βόουκς (58′) έγινε το 5-0 ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπέιλ, πετυχαίνοντας το 6-0 στο 62′.