Κριστιάνο Ρονάλντο : Οι «πελάτες» και τα τέσσερα «τείχη» που έχει συναντήσει στο Champions League (pic/vid)

O Ρονάλντο έβαλε δύο γκολ ακόμα στο ευρωπαϊκό του σακούλι, ξεπέρασε τα 100 με τη Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζει να γράφει τη δική του ιστορία στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Ποιοι είναι όμως οι αγαπημένοι του αντίπαλοι, κόντρα σε ποιους τα έχει βρει σκούρα και ποιες ομάδες έχουν βάλει περισσότερα γκολ απ' αυτόν;

Μπορεί να μην ήταν η καλύτερη του βραδιά από άποψη εμφάνισης, ήταν όμως «παρών» όταν η Ρεάλ Μαδρίτης τον χρειάστηκε. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σκόραρε δύο φορές κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (45′ με πέναλτι, 83′), με τον mvp Μαρσέλο να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 86′ και τους Μερένγχες να παίρνουν πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκρισή στην προημιτελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ως γνωστών, ο Πορτογάλος σούπερ σταρ της Βασίλισσας έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Champions League που φθάνει τριψήφιο αριθμό τερμάτων με μια και μόνο φανέλα (101 με τη Ρεάλ Μαδρίτης, 15 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), με μόλις 19 ομάδες να έχουν πλέον περισσότερα γκολ από αυτόν στη διοργάνωση. Ανάμεσα σε αυτές και ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχει σκοράρει 21 γκολ περισσότερα από τον 32χρονο άσο ή 48 αν θέλετε να συμπεριλάβουμε και τις προκριματικές φάσεις.

Ποιοι είναι όμως οι αγαπημένοι αντίπαλοί του και ποιοι αυτοί που τον δυσκολεύουν περισσότερο; Κόντρα σε ποιους δεν έχει καταφέρει -ακόμα- να σκοράρει; Από που προέρχονται οι 34 (από τις συνολικά 50 που έχει αντιμετωπίσει) διαφορετικές ομάδες που έχουν έστω και μια φορά αναγκαστεί να μαζέψουν την μπάλα από τα δίχτυα τους, μετά από προσπάθειά του; Κόντρα σε ποια έχει την καλύτερη αναλογία τερμάτων και γκολ;

Πριν από αυτά, να σας πούμε ότι τα συνολικά 119 γκολ που έχει πετύχει σε 13,223 αγωνιστικά λεπτά στις διοργανώσεις της UEFA (116 στο Champions League, ένα στα προκριματικά του και 2 στο Κύπελλο UEFA), μεταφράζονται σε ένα γκολ ανά 111 λεπτά και επτά δευτερόλεπτα. Με τη Ρεάλ Μαδρίτης σκοράρει ανά 83 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα, ενώ με τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σπόρτινγκ Λισαβόνας ανά 290 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα. Ας ρίξουμε και μια ματιά στους παίκτες που ακολουθούν στη λίστα με τα περισσότερα γκολ με μια φανέλα από τη φάση των ομίλων και έπειτα…

35: Τιερί Ανρί (Άρσεναλ)
35: Ρουντ φαν Νίστερλοϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)
30: Γουέιν Ρούνει (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)

Τα 119 ευρωπαϊκά γκολ του Κριστιάνο ανά αντίπαλο (αντίπαλος / παιχνίδια / λεπτά / γκολ / λεπτά ανά γκολ)

* Δεν έχει σκοράρει ποτέ ευρωπαϊκό γκολ κόντρα σε Μπαρτσελόνα (σε 450 λεπτά, 270 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιεντ και 180 με τη Ρεάλ Μαδρίτης), Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Λέγκια Βαρσοβίας και Νάπολι

Τα 119 ευρωπαϊκά γκολ του Κριστιάνο ανά χώρα προελεύσεως των ομάδων που έχει αντιμετωπίσει (χώρα / παιχνίδια / λεπτά / γκολ / λεπτά ανά γκολ)

* 26 γκολ σε 22 ματς κόντρα σε Γερμανούς, ένα γκολ ανά 238 λεπτά κόντρα σε Ισπανούς, κανένα γκολ σε 352 λεπτά κόντρα σε ομάδες από την Σκωτία

Τα 101 γκολ του στο Champions League με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Τα 15 γκολ του στο Champions League με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Tα 2 γκολ του στο Ευρωπαϊκό Super Cup με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Το γκολ του στα προκριματικά του Champions League με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας (09:23)