Σε ΠΑΟ… με Χίλιεμαρκ

Με τρελό γκολ του Σουηδού (93') ο Παναθηναϊκός 2-1. Το διέλυσε ο διαιτητής Κουτσιάυτης. Ακύρωσε κανονικό γκολ-νίκης της Λάρισας (Περόνε 90'). Με εννέα ποδοσφαιριστές οι «πράσινοι» από το 84'.

Ψυχωμένος με εννέα ποδοσφαιριστές αλλά και τυχερός ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγει νικητής στην αναμέτρηση κόντρα στη Λάρισα (2-1). Φωνάζει η Λάρισα για τα διαιτητικά σφάλματα, που δεν τις επέτρεψαν να φύγει από το «Απόστολος Νικολαΐδης» ακόμα και με τη νίκη που βάσει της εικόνας του β’ ημιχρόνου, το δικαιούται απόλυτα. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Κουτσιάυτης, προκάλεσε με τις αποφάσεις του, με την ΠΑΕ ΑΕΛ να εκδίδει ανακοίνωση κατά της διαιτησίας και της ΕΠΟ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός από τη σέντρα του αγώνα, ανέλαβε τα ηνία, έβαλε σε θέση άμυνας τους φιλοξενούμενους, αλλά ο ανορθόδοξος τρόπος ανάπτυξης δεν του επέτρεψε να βάλει το γκολ που θα του έθετε τις βάσεις για μια άνετη νίκη. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν σε δύο περιπτώσεις στο εικοστό λεπτό της αναμέτρησης να σημειώσουν γκολ αλλά αρχικά ο Μολίνς με σουτ στο 7’ και στη συνέχεια ο Μολέντο με κεφαλιά στο 17’ αστόχησαν απελπιστικά από πλεονεκτικές θέσεις.

Οι «πράσινοι» και με τον κόσμο σαν 12ο παίκτη στο πλευρό τους (περίπου 10 χιλιάδες θεατές), δημιούργησαν κάποιες σκόρπιες ευκαιρίες, όμως η αμυντική γραμμή των φιλοξενουμένων λειτουργούσε άψογα και ανέβαλλε κάθε «πράσινη» φιλοδοξία. Ετσι το 0-παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να «καθαρίσουν» το ματς και με το δίδυμο Χίλιεμαρκ-Βιγιαφάνιες να έχει κέφια σκορπώντας χαμόγελα στην «πράσινη» εξέδρα. Οι προσπάθειες των «πρασίνων» καρποφόρησαν στο 50′, λεπτό στο οποίο ο Μολίνς ανατράπηκε από τον Ρέντζα, με τον Βιγιαφάνιες να μετουσιώνει σε γκολ την «εσχάτη των ποινών». Η μισή δουλειά για τον Παναθηναϊκό είχε γίνει, όμως η Λάρισα έδωσε το στίγμα της επτά λεπτά αργότερα όταν σε σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Οι «πράσινοι» σοκαρίστηκαν και είχαν κενό χρονικό διάστημα, όμως το ξεπέρασαν ακριβώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας με σουτ του Χίλιεμαρκ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπόζοβιτς. Το δεύτερο τέρμα για το «τριφύλλι» δεν ερχόταν όσο πλησίαζε το ματς στο τελευταίο τέταρτο και κάπου εκεί η αναμέτρηση έγινε «ροντεο».

Αρχικά στο 77’ ο Σιλά με σκαριά στον Ναζλίδη αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Τα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό ήρθαν ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα, καθώς ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ και ο Περόνε με παρέμβαση με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έψαχνε ακόμα και με παίκτη λιγότερο το δεύτερο γκολ που θα του έδινε τη νίκη, όμως ο  Άλτμαν με ανόητη ενέργεια (κλώτσησε τον αντίπαλο του ενώ ήταν στο έδαφος), του έβαλε ακόμα ένα βαρίδι στα πόδια, αφού με την κόκκινη που αντίκρισε άφησε την ομάδα του με εννέα ποδοσφαιριστές. Το ματς άρχισε να ξεφεύγει με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και τον διαιτητή Κουτσιαύτη να μοιράζει αφειδώς κάρτες, αλλά να υποπίπτει σε μοιραίο λάθος ακριβώς στο 90’ όταν ακύρωσε κανονικό γκολ του Περόνε ως οφσάιντ, συμβουλεύομενος και τον επόπτη Καραβασίλη.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες, θα έπαιρναν από ένα βαθμό, αλλά ο Όσκαρ Χίλιεμαρκ είχε διαφορετική άποψη αφού με σέντρα-σουτ στο 93’, χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στο «τριφύλλι» και 3η νίκη εντός έδρας σε τέσσερα ματς.

Το κλειδί: Η φάση του ακυρωθέν γκολ της Λάρισας ακριβώς στο 90′. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν από το γήπεδο της Λεωφόρου με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Για μια φάση που ευθύνεται στο έπακρο ο διαιτητής Κουτσιαύτης και ο βοηθός του Καραβασίλης.

10άρι: Το βραβείο του MVP ανήκει ολοκληρωτικά στον Όσκαρ Χίλιεμαρκ αρχικά για το γκολ-νίκης στο 93, αλλά και γενικά για την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Σουηδός χαφ ήταν τα α και το ω στην μεσαία γραμμή των «πρασίνων» και πήρε όλο το βάρος στις πλάτες του από τη στιγμή της αποβολής του Σιλά στο 67′.

Στον πάγκο: Αντιαθλητική ενέργεια του Όμρι Άλτμαν, «κρέμασε» τον προπονητή του. Κλώτσησε εκτός φάσης αντίπαλο που ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και δικαιολογημένα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Γιατί κόουτς: Το γεγονός ότι ο Μαρίνος Ουζουνίδης, «διάβασε» εξαιρετικά το ματς από το σημείο που η ομάδα του έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές, ανεβάζοντας τον Μολέδο στην επίθεση, κίνηση-ματ όπως αποδείχθηκε καθώς ο Βραζιλιάνος στόπερ, μπερδεύει το αμυντικό δίδυμο της Λάρισας στη φάση του γκολ του Όσκαρ Χίλιεμαρκ, βάζοντας το σώμα του ανάμεσα στους δύο αντιπάλους.

Διαιτητής: Πολύ κακή η διαιτησία του Κουτσιάυτη, έχασε τον έλεγχο του ματς, με αρκετές λανθασμένες αποφάσεις. Σωστή η 2η κίτρινη στον Σιλά, αλλά και η απευθείας κόκκινη στον Άλτμαν για αντιαθλητική συμπεριφορά σε αντίπαλο.

Γήπεδο: «Απόστολος Νικολαΐδης»

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Β. Καραβασίλης (Καβάλας), Τ. Γεωργακόπουλος (Πειραιά)

4ος: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέντο, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Λουντ (90′ Ρέις), Βιγιαφάνιες (82′ Άλτμαν), Χίλιεμαρκ, Μολίνς (86′ Μουνιέ).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Ζίζιτς, Γουάλας, Μασούρας, Φατιόν, Ντέλετιτς (88′ Λαγός), Αγκάνοβιτς (69′ Περόνε), Λεοζίνιο, Ναζλίδης (92′ Γιαννιτσάνης).

Γκολ: 50′ Βιγιαφάνιες, 93′ Χίλιεμαρκ/79′ Περόνε

Κίτρινες: 34′ Σιλά, 67′ Κουρμπέλης, 87′ Χουλτ/10′ Ζίζιτς , 32′ Λεοζίνιο, 49′ Ρέντζας, Φατιόν, 87′ Ντέλετιτς