Ο «νόμος» της Τούμπας

Το «σκηνικό» του αγώνα στην Τούμπα ήταν αναμενόμενο πριν καν ο Τζήλος σφυρίξει για πρώτη φορά. Ο ΠΑΟΚ θα πίεζε από το πρώτο λεπτό και η Λαμία θα δοκίμαζε τις (αμυντικές) αντοχές της, σ’ ένα παιχνίδι που τελικά όλα πήγαν πρίμα για τον «δικέφαλο» του Βορρά. Ο «νόμος» που θέλει τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται στο […]

Το «σκηνικό» του αγώνα στην Τούμπα ήταν αναμενόμενο πριν καν ο Τζήλος σφυρίξει για πρώτη φορά. Ο ΠΑΟΚ θα πίεζε από το πρώτο λεπτό και η Λαμία θα δοκίμαζε τις (αμυντικές) αντοχές της, σ’ ένα παιχνίδι που τελικά όλα πήγαν πρίμα για τον «δικέφαλο» του Βορρά. Ο «νόμος» που θέλει τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται στο απόλυτο την έδρα του, επιβεβαιώθηκε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο και στο σημερινό παιχνίδι, με το τελικό 4-0 να φαντάζει ως λογική εξέλιξη της εικόνας των δύο αντιπάλων στο χορτάρι της Τούμπας.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στη Λαμία και αναζήτησε το γρήγορο γκολ για να διαμορφώσει από νωρίς συνθήκες νίκης για την ίδια και πίεσης για την ΑΕΚ που θα παίξει το βράδυ στην Ξάνθη. Απ’ τη στιγμή λοιπόν που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει δίχτυα στο δέκατο λεπτό του ματς με το γκολ του Λέοβατς, όλα έγιναν πιο εύκολα για τους παίκτες του Λουτσέσκου. Κι εξυπακούεται πιο ζόρικα για τη Λαμία, που είχε φέρει σε δύσκολη θέση Ολυμπιακό και ΑΕΚ στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Αυτή τη φορά όμως η αμυντική τακτική των φιλοξενούμενων (στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα) δεν απέδωσε «καρπούς» κι επί της ουσίας ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» εύκολα το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Την αρχή έκανε όπως προαναφέραμε ο Λέοβατς και τη «σφραγίδα» για την επικράτηση των γηπεδούχων έβαλε ο Πρίγιοβιτς, με τον Σέρβο να πετυχαίνει ένα απ’ τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του στο 24’. Όλα είχαν πάρει το «δρόμο» τους στο πλάνο του Λουτσέσκου και ο Ρουμάνος είχε την πολυτέλεια να παρακολουθήσει ήρεμος τη συνέχεια του ματς.

Μαουρίτσιο για όλες τις δουλειές

Στη «μηχανή αναζήτησης» για τον κορυφαίο παίκτη του ματς στην Τούμπα, όλα τα «ψαχτήρια» έδιναν την ίδια απάντηση. Μαουρίτσιο και μάλιστα με διαφορά. Ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές (ανασταλτικά και δημιουργικά) για την ομάδα του Λουτσέσκου και ο 29χρονος χαφ δείχνει ότι μπορεί να κάνει τη διαφορά για τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Απόλυτη υπεροχή

Ο Λουτσέσκου είχε λοιπόν κάθε λόγο να αισθάνεται ικανοποιημένος απ’ την εικόνα της ομάδας του ειδικά στο πρώτο μέρος, όταν και ο ΠΑΟΚ σημείωσε δύο γκολ, είχε δοκάρι (34’ με τον Ελ Καντουρί) αλλά και αρκετές ακόμα ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν δύο ακόμα τέρματα στο β’ μέρος, με τον Πέλκα στο 50’ και τον Πρίγιοβιτς στο 88’ για να διαμορφωθεί το «καρέ» στην Τούμπα.

Με βάση την εξέλιξη του αγώνα, ο «δικέφαλος» του Βορρά πέρασε το πιο εύκολο απόγευμα, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα τέσσερα γκολ. Σ’ αυτό βέβαια έπαιξε σημαντικό ρόλο και η απογοητευτική εικόνα των φιλοξενούμενων, καθώς η Λαμία που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Αναστασόπουλος στο 71’) δε θύμισε σε τίποτε την ομάδα που «βραχυκύκλωσε» τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Τίμησαν τα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών

Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες και τα επιτελεία των δύο ομάδων κατέθεσαν στεφάνια και λουλούδια μπροστά από τη θύρα 4, στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς (68’ Λημνιός), Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (76’ Μπίσεσβαρ), Βϊερίνια, Ελ Καντουρί, Πέλκας(61’ Μακ), Πρίγιοβιτς.

ΛΑΜΙΑ: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης (40’ Ντακόλ), Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι (55’ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.