Μπούρσα – Ολυμπιακός 1-3

Απίστευτες οι Ερυθρόλευκες αμαζόνες επικράτησαν 3-1 σετ της Μπούρσα στην Τουρκία και σήκωσαν το πρώτο τους ευρωπαϊκό τρόπαιο!

Απίστευτη ανατροπή. Απίστευτο παιχνίδι από τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Γράφτηκε Ιστορία στην Προύσα, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-1 σετ της Μπρούσα και να κατακτά το CEV Challenge Cup. Η ήττα με 2-3 σετ στον πρώτο τελικό στο Μελίνα Μερκούρη δυσκόλευε πάρα πολύ το έργο της ομάδας. Όταν μάλιστα το πρώτο σετ πήγε στις γηπεδούχες, οι Ερυθρόλευκες χρειάζονταν ένα θαύμα. Και το έκαναν! Χρειάζονταν καθαρή νίκη, την πέτυχαν! Απέναντι σε μια Μπούρσα που δεν είχε χάσει ούτε ένα σετ φέτος εντός έδρας στη διοργάνωση… Ακόμα μία συγκλονιστική εμφάνιση από την Σάσκια Χίπε (πρώτη σκόρερ στη διοργάνωση), τρομερή η Στέλλα Χριστοδούλου κατάφερε να βάλει στην εξίσωση του παιχνιδιού της Πολ και Νίεμερ. Απίστευτη η Τζίνα Λαμπρούση από το σερβίς.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά, έκαναν ένα σερί 3-0, ο Κοβάτσεβιτς ζήτησε τάιμ άουτ και ζήτησε ψυχραιμία από τις παίκτριες του. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την Μπούρσα μπροστά με 8-4 μετά από χαμένη επίθεση της Νίεμερ. Οι Τουρκάλες πήγαν προηγούμενες και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-6). Στη συνέχεια όμως οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν. Με κορυφαία την Χίπε μάζεψαν τη διαφορά (20-17) ενώ με άσσο της Χριστοδούλου το παιχνίδι πήγε στο 24-23. Η κορυφαία των γηπεδούχων όμως, Ντιμίτροβα, έκανε το 1-0 σετ για την Μπούρσα (25-23).

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Ήθελε πάση θυσία το δεύτερο σετ. Η Χίπε συνέχισε στα… κόκκινα. Στο παιχνίδι μπήκαν οι Στεφανί Νιεμέρ και η Πολ και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τις φιλοξενούμενες προηγούμενες με 8-6. Η Χριστοδούλου μοίραζε ιδανικά στις ακραίες. Το 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ καθρέφτιζε τη θέληση της ομάδας του Πειραιά. Ο άσσος της Πολ έκανε το 18-13, η Μπούρσα προσπάθησε να μαζέψει και το κατάφερε μέχρι το 22-20. Με σερί 3-0 όμως ήρθε το 25-20 και το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν κατακόκκινο. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 6-3, η ψυχολογία ήταν πια υπέρ τους, το βάρος ήταν στις πλάτες της Μπούρσα που έδειχνε να βρίσκεται σε μια θέση που δεν μπορούσε να διαχειριστεί. Ακόμα και όταν έγινε το 13-12 με επίθεση της Ντιμίτροβα τίποτα δεν άλλαξε. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό με 16-12. Εύκολα έγινε το 23-13(!). Ακολούθησαν διαδοχικά λάθη. Όμως δεν γινόταν να χαθεί αυτό το σετ. Το τελικό 25-18 έγινε με πόντο της Σάσκια Χίπε, για το 2-1 σετ.

Ένα σετ μακριά από την κούπα. Πλέον έπαιζε και η τρομερή θέληση, το πάθος τους. Τι και αν η Μπούρσα πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 και η Ντιμίτροβα συνέχιζε να προσφέρει πόντους; Πολ και Νίεμερ πλαισίωσαν ιδανικά την Χίπε. Η Λαμπρούση ήταν απίστευτα ψύχραιμη από το σερβίς και η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου έβαλε τον τελευταίο πόντο, με άσσο και έδωσε το σετ (16-25) και το τρόπαιο στον Ολυμπιακό!