Αρμάνι Μιλάνο – Ουνικάχα Μάλαγα 101-87

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, η Αρμάνι κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τη Μάλαγα με σκορ… για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Η Αρμάνι είναι από τις πιο αδύναμες ομάδες της Euroleague. Είχε μόλις τρεις νίκες μέχρι τώρα. Όμως αυτό δεν σημαίνει πως θα χάνει παντού και πάντα. Οι Ιταλοί όλα δείχνουν πως θα αποτελέσουν έναν από τους ρυθμιστές της κανονικής περιόδους στη Λίγκα καθώς όποια ομάδα χάσει από την Αρμάνι  θα είναι μια επίπονη και εκτός προγράμματος ήττα.

Θύμα των Μιλανέζων αυτή τη φορά ήταν η Μάλαγα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν μπροστά με 31-22. Αυτή τη διαφορά τη διατήρησαν μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έστω και με μερικές αυξομειώσεις.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μάλιστα οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι πάτησαν γκάζι και με ένα επί μέρους 22-16, κατάφεραν να χαρίσουν στους οπαδούς τους μια μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 101-87.